یکشنبه, 6 اسفند 1402
مشروح خبر :: عملیات اجرایی آبرسانی از سد قوچم به شهرهای قروه و دهگلان در استان کردستان آغاز شد

عملیات اجرایی آبرسانی از سد قوچم به شهرهای قروه و دهگلان در استان کردستان آغاز شد

عملیات اجرایی آبرسانی از سد قوچم به شهرهای قروه و دهگلان با حضور نماینده ولی فقیه در کردستان، مقامات عالی استان و مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران آغاز شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"ناصر علیزاده" مجری طرح‌های سد آزاد و ژاوه سامانه‌های اتتقال آب به شهرهای قروه و دهگلان در آیین کلنگ‌زنی این طرح اظهار داشت: پروژه سد آزاد و سامانه انتقال آب به قروه و دهگلان از مهمترین طرح‌های انتقال آب برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعت استان است که تاکنون ۱۶ هزار میلیارد ریال برای آن هزینه شده است.

​وی یادآور شد: با بهره‌برداری از پروژه انتقال آب سد قوچم به دشت قروه، دهگلان و دزج علاوه بر تامین آب شرب این شهرها بخشی از اراضی کشاورزی در مسیر انتقال خط آب از حالت دیم به آبی تبدیل خواهد شد.
این مقام‌مسئول با اشاره به بهره‌برداری از سامانه انتقال آب از سد آزاد به قوچم در اردیبهشت امسال، اضافه کرد: آب از مسیر ۸۸ کیلومتری از سد آزاد به سد قوچم می‌رسد و اهداف کلی طرح، تامین آب شرب ۳۵۰ هزار نفر ساکنان شهرهای قروه و دهگلان و دزج تا افق ۱۴۲۵ است.
مجری طرح‌های سد آزاد و ژاوه و سامانه‌های انتقال آب با اشاره به انتقال سالانه ۱۲۳ میلیون مترمکعبی آب از سد آزاد به تصفیه‌خانه سنندج و سد قوچم، افزود: از این رقم ۵۷ میلیون مترمکعب آن به سنندج، ۳۲ میلیون مترمکعب آن به بخش شرب شهرهای قروه، دهگلان و دزج و مابقی به بخش‌های کشاورزی و صنعت اختصاص خواهد یافت.
این گزارش می‌افزاید، سد مخزنی قوچم در ۱۸ کیلومتری شمال غربی دهگلان قرار گرفته است. از طریق خط لوله ۲۶ کیلومتری آب از سد قوچم به شهر دهگلان و خط لوله ۳۹ کیلومتری به قروه و ۲۱ کیلومتری به دزج خواهد رسید

کد خبر: 53297
  تاریخ خبر : 1400/04/27
 علی بخشی
 1121