شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: دبی خروجی سدهای دز و کرخه در خوزستان افزایش یافت/ رهاسازی آب سدها برای تامین آب شرب و حقابه تالاب‌ها

از بامداد 27 تیرماه؛

دبی خروجی سدهای دز و کرخه در خوزستان افزایش یافت/ رهاسازی آب سدها برای تامین آب شرب و حقابه تالاب‌ها

مدیر دفتر برنامه‌ریزی مخازن سدها و رودخانه‌های سازمان آب و برق خوزستان گفت: از بامداد روز 27 تیرماه جهت افزایش سرعت حرکت آب در رودخانه و افزایش سریع دبی و تراز آب در بازه‌های انتهایی حوضه، دبی خروجی سد کرخه به 160 متر مکعب بر ثانیه و همچنین خروجی سد دز نیز به 140 متر مکعب بر ثانیه افزایش یافت.

 به گزارش  شبکه خبری آب ایران ، "علی شریفی" با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به افزایش سطوح کشت‌های غیرمجاز و خارج از برنامه مصوب ستاد خشکسالی استان خوزستان در حوضه کرخه، دبی رودخانه‌های هوفل و نیسان به‌شدت کاهش یافت و مشکلاتی برای تامین آب شرب روستایی و نیز حقابه تالاب و نیاز زیست محیطی رودخانه ایجاد شد. بر این اساس، با محاسبه نیاز دقیق پایین دست و میزان حجم آب لازم برای بازه‌های مختلف رودخانه، برنامه‌ریزی خروجی از سد کرخه انجام شد.


وی اضافه کرد: از 21 تیرماه، 110 مترمکعب بر ثانیه، سپس از 23 تیرماه دبی خروجی به 130 متر مکعب بر ثانیه و از بامداد روز 27 تیرماه جهت افزایش سرعت حرکت آب در رودخانه و افزایش سریع دبی و تراز آب در بازه‌های انتهایی حوضه، دبی خروجی سد کرخه به 160 متر مکعب بر ثانیه افزایش یافت.


مدیر دفتر برنامه‌ریزی مخازن سدها و رودخانه‌های سازمان آب و برق خوزستان  خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات آب شرب روستایی در انتهای رودخانه کرخه به‌خصوص در شاخه نیسان و پایین دست شهرستان سوسنگرد، از هموطنان و کشاورزان شهرستان‌های شوش، کرخه و حمیدیه تقاضا داریم تا با کاهش مصرف آب همکاری لازم جهت تامین آب شرب مردم و نیز احشام در انتهای رودخانه و همچنین تامین حقابه تالاب داشته باشند.


وی یادآور شد: همچنین با توجه به درخواست کشاورزان شهرستان دزفول مبنی بر تامین آب مورد نیاز کشاورزی طبق الگوی کشت مصوب برای ماه‌های مرداد و شهریور، خروجی سد دز از بامداد روز 27 تیرماه از 120 به 140 متر مکعب بر ثانیه افزایش یافت. با این افزایش خروجی علاوه بر تامین آب مورد نیاز شرکت‌های کشت و صنعت نیشکرو زراعت فصلی مسیر رودخانه دز، حدود 17 هزار هکتار از زمین‌های شهرستان دزفول در مردادماه به زیر کشت محصولات مختلف تابستانه خواهد رفت.

کد خبر: 53312
  تاریخ خبر : 1400/04/27
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/27
 علی بخشی
 277
  ثبت دیدگاه