چهارشنبه, 31 شهریور 1400
مشروح خبر :: تخصیص 119 میلیارد تومان برای 6 طرح آبرسانی کوتاه مدت در استان گلستان

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان:

تخصیص 119 میلیارد تومان برای 6 طرح آبرسانی کوتاه مدت در استان گلستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان اظهار کرد: تلاش‌ها برای افزایش اعتبار طرح‌های آبرسانی برای سال 1400 به نتیجه رسید و 119 میلیارد تومان اعتبار آبرسانی برای 6 طرح آبرسانی استان ابلاغ شده است و امیدواریم با تخصیص کامل این اعتبار بتوانیم چندبرابر سال‌های گذشته کار انجام دهیم.

به گزارش شبکه خبری آب ایران،  سید محسن حسینی در نشست مشترک با مدیر عامل آبفا با اصحاب رسانه استان با موضوع سازگاری با کم آبی و طرح های آبرسانی در استان اظهار کرد: حل مشکل کمبود آب شرب در استان گلستان نیازمند برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است. در کوتاه‌مدت حفر و تجهیز چند حلقه چاه، ایجاد مخازن ، ایستگاه‌های پمپاژ و خطوط انتقال پیش‌بینی شده است. در میان مدت نیز احداث سدها مانند نرماب، قره چای، میرداماد و غیره برنامه‌ریزی شد و در طرح بلند‌مدت ‌بر‌ روی شیرین‌سازی آب دریا، برنامه ریزی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان ادامه داد: ۱۴۰ میلیون تا ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب شرب برای مردم استان تامین می شود که از منابع آبی زیرزمینی تامین می شود.

حسینی بیان کرد: حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ حلقه چاه برای آبرسانی به مردم شهرها و روستاها حفر شده است، در جمع بندی دراز مدت به این نتیجه رسیدیم که بیش از ۸۰ میلیون متر مکعب آب زیرزمینی را به دلیل استفاده از آبخوان ها در بخش کشاورزی نمیتوانیم استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در طرح میان مدت و درازمدت حدود ۶۰ میلیون مترمکعب از نیاز آب شرب استان از محل سدها تامین می شود، ابراز داشت: با استفاده از آب شیرین کن ها نیز ۵۰ میلیون مترمکعب آب شرب از دریای خزر استحصال خواهیم کرد تا در درازمدت و میان مدت با مشکل رو به رو نشویم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان افزود: برای طرح آبرسانی کوتاه مدت در شهر کلاله یک حلقه چاه با آبدهی 20 تا 25 لیتر بر ثانیه طی دو هفته آینده وارد مدار می‌شود. برای آزادشهر هم یک حلقه چاه حفر و تجهیز شده که بزودی تحویل آب و فاضلاب می دهیم و یک حلقه چاه دیگر در حال حفر و تجهیز است.

وی با بیان اینکه تکمیل طرح‌های آبرسانی گرگان 160 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، گفت: برای گرگان هم در چند روز اخیر 2 حلقه چاه حفر و تجهیز و تحویل آبفا شده است که ۴۵ لیتر بر ثانیه به ظرفیت آبدهی آب شرب گرگان اضافه کرده است و در حال تجهیز یک ایستگاه پمپاژ و یک حلقه چاه هستیم که حدود 55 لیتر برثانیه به طرفیت آب شرب گرگان اضافه می کند و تا اواسط مرداد تحویل خواهد شد. همچنین استفاده از چاه‌های غیرشرب را هم در دستور کار قرار دادیم و بیش از 50 حلقه چاه کشاورزی در اطراف گرگان را به آبفا معرفی کردیم که تعدادی از آنها به شبکه آبرسانی این شهر متصل شده است.

کد خبر: 53314
  تاریخ خبر : 1400/04/28
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/28
 روابط عمومی
 95
  ثبت دیدگاه