چهارشنبه, 31 شهریور 1400
مشروح خبر :: تجمیع 50 هکتار از زمین‌های کشاورزی در راستای صیانت از منابع آبی در استان خراسان رضوی

تجمیع 50 هکتار از زمین‌های کشاورزی در راستای صیانت از منابع آبی در استان خراسان رضوی

روستای رشیدآباد دارای یک رشته قنات فعال و ۶حلقه چاه آب است که یکی از آنها به منظور تامین آب شرب روستاهای اطراف و یکی برای فعالیت‌های دامداری و ۴حلقه دیگر برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، «سعید خجسته پور» مدیر امور منابع آب شهرستان نیشابور با بیان این مطلب گفت: این روستا با اجرای طرح‌های نوین در کشاورزی دارای ویژگی خاص و پیشرو است.

وی افزود: با همت و همکاری های اهالی و نمایندگان کشاورزان این خطه و بنا بر توافقات صورت گرفته، ۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی آن محدوده در قالب طرح یکپارچه سازی، تجمیع شده و این نشان از پیشتازی کشاورزان این روستا در زمینه تحقق اهداف و سیاست های بلندمدت توسعه کشاورزی دارد. این حرکت رو به جلو مردمی ثمرات خیری به همراه داشته به طوری که زمینه جلب موافقت و مساعدت شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی را در خصوص فراهم آوردن امکان تحویل و تخصیص مقطعی از زهاب سد بار واقع در بالادست اراضی کشاورزی این روستا در سال ۹۹ به همراه داشت.

وی یادآور شد: روستای رشیدآباد در دشتی فراخ، سرزمینی حاصلخیز، فراوانی نور، افقی زیبا و مردمانی رشید، سخت کوش، استوار، خستگی ناپذیر و چشم به راه آینده‌ای روشن با توکل به خداوند متعال به امید روزهای افزایش بارش ها دوخته است.

مدیر امور منابع اب نیشابور با اشاره به این که روستای رشیدآباد شرقی‌ترین روستای بخش مرکزی شهرستان فیروزه واقع در دشت بزرگ نیشابور به فاصله ۱۱ کیلومتری شهر فیروزه و در پایاب سد بار نیشابور قرار دارد تصریح کرد: این روستا با دارا بودن بیش از ۲۲۰۰ هکتار اراضی دیم و آبی یکی از مستعدترین روستاها برای توسعه کشاورزی منطقه به شمار می‌رود. عمده اهالی روستا به شغل شریف کشاورزی و دامداری مشغول بوده و از این طریق امرار معاش و کسب روزی حلال می‌کنند. روستایی با ۱۰۰ خانوار و ۴۷۰ نفر جمعیت یکی از روستاهای شهیدپرور و ترک زبان شهرستان فیروزه در منطقه‌ای خشک و نیمه خشک محسوب می‌شود. به گواه آمار جمعیت این روستا به دلیل مهاجرت های سال‌های اخیر رو به کاهش گذاشته است. عواملی نظیر کمبود امکانات روستا، فراهم نبودن فرصتهای شغلی مناسب و پایدار برای جوانان، گرایش به زندگی شهری و وجود برخی محدودیت های منابع زیرساختی نظیر کمبود و تنش‌های آبی در این روستا مهمترین علل این روند مهاجرتی است.

وی یادآور شد: روستای رشیدآباد دارای یک رشته قنات فعال و ۶ حلقه چاه آب است که یکی از آنها به منظور تامین آب شرب روستاهای اطراف و یکی برای فعالیت‌های دامداری و ۴ حلقه دیگر جهت مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این منابع آبی تاثیر مثبتی بر روی کشاورزی منطقه ایجاد و ضمن فراهم آوردن امکان زیر کشت بردن سطح بیشتری از اراضی برای کشت آبی، بخش قابل توجهی از کمبود نیاز آبی این محدوده را جبران و کمکی هرچند کوچک به اقتصاد خانوارهای کشاورز این روستا کرده است.

"خجسته پور" اظهار داشت: با وجود این، بروز خشکسالی سال زراعی جاری و در نتیجه کمبود آب مشکلات کشاورزی را  دو چندان کرده بطوری که به دلیل افزایش دما و کاهش دبی قنات، کشاورزان را با کم آبی شدید دست به گریبان و دچار خسارات جدی کرده و آنان را با مشکلات متعددی روبرو ساخته و معیشت آنها را بخطر انداخته است.

شایان ذکر است:حال که طبق شواهد عینی و آمارها موجود، بارندگی ها و نزولات جوی به شدت کاهش یافته و دشت های کشور را دچار تنش شدید آبی کرده است، کشاورزان و دامداران روستای رشیدآباد در کنار خانواده برای عزت و سربلندی کشاورزی ایران اسلامی، ضمن پذیرش و درک شرایط بحران خشکسالی که طی سالیان سال سینه به سینه به ارث رسیده نیز چشم انتظار حداقل کمکها و مساعدت هایی از سوی ارگانهای دولتی مرتبط با امر کشاورزی و دامداری برای عبور از بحران کم آبی هستند تا ضمن سازگاری با کم آبی با تحمل حداقل خسارات، شرایط بحرانی کنونی را پشت سر بگذارند.

کد خبر: 53358
  تاریخ خبر : 1400/04/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/31
 کارشناس روابط عمومی
 86
  ثبت دیدگاه