جمعه, 2 مهر 1400
مشروح خبر :: توجه ویژه دولت برای رفع مشکلات استان خوزستان

معاون آب و آبفای وزیرنیرو خبر داد:

توجه ویژه دولت برای رفع مشکلات استان خوزستان

معاون آب و آبفای وزیرنیرو در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ، از توجه ویژه دولت برای رفع مشکلات استان خوزستان خبرداد.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ، قاسم تقی زاده خامسی در این خصوص گفت: جمعه هفته گذشته  جلسه ای با حضور اینجانب، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ،دادستان ،نماینده سازمان برنامه و بودجه و تعدادی از کارشناسان ،استاندار خوزستان و مدیران استانی برگزار شد و پس از بحث و بررسی مسایل ، مقرر شد صورتجلسه ای تنظیم و جهت تصمیم گیری به هیئت وزیران ارسال شود که هیئت وزیران هم با اختصاص 1115 میلیارد تومان از یک محل ،250 میلیارد تومان از محل اعتبارات خشکسالی و 250 میلیارد تومان برای جبران خسارت های ناشی از سیل برای این استان موافقت کرد.

 مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همچنین از اختصاص 70 میلیارد تومان به سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان خبر داد و اظهار امیدواری کرد نیمی از این اعتبارات اخیراً به حساب سازمان های ذیربط واریز شده و مابقی نیز طی روزهای آینده انجام خواهد شد.

تقی زاده خامسی در این گفتگو همچنین ، افزایش خروجی سدهای کرخه و دز را به عنوان یک راهکار  دیگر برای رفع مشکلات  استان خوزستان بر شمرد و گفت:خروجی سد کرخه  طی روزهای گذشته از75 متر مکعب برثانیه به 160 متر مکعب بر ثانیه  و خروجی سد دز نیز از 120 متر مکعب بر ثانیه به 140 متر مکعب به ثانیه رسیده است.

وی در ادامه همچنین از در اختیار گرفتن تانکرها نیروهای مسلح جهت تسهیل در امر آبرسانی به مردم خوزستان خبر داد و گفت:با توجه به فاصله 300 تا 320 کیلومتری سد کرخه تا محل تامین آب شرب ،حدود 6 روز طول می کشد تا آب به منطقه برسد،  این مقدار آب کفاف وضع موجود را می دهد و می تواند آب شرب مورد نیاز روستاهایی که دچار کم آبی هستند را پوشش دهد.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو در ادامه با اشاره به میان بخشی بودن موضوع آب ،توضیح داد: وقتی از میان بخشی بودن آب می گوییم ، یعنی همه افراد مرتبط باید در تصمیم گیری های آن دخالت داشته باشند.

وی ضمن اشاره  تلویحی به ساختار قبلی مدیریت آب کشور که به جای تصمیم گیری در خصوص منابع و مصارف کل حوضه آبریز ،  صرفاٌ در محدود هر استان تصمیم می گرفت ، خاطر نشان کرد:تامین آب موضوعی استانی نیست و بنابر این وزارت نیرو از حدود سه ماه قبل  ساختار مدیریت منابع آب کشور را بر اساس 9 حوضه آبریز اصلی که در هریک  از آنها کمیسیون مرکب از همه ذی نفعان وجود دارد، استوار نموده و در این کمیسیون  همه ذی نفعان شامل بخش کشاورزی، صنعت ، محیط زیست، سازمان برنامه بودجه و نماینده کشاورزان در خصوص منابع و مصارف آب در آن حوضه اعلام نظر می کنند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه با اشاره به مزایای سد سازی در تامین آب مورد نیاز بخش های مختلف و مدیریت سیلاب اظهار کرد: من در زمان   وقوع سیلاب سال 98 در خوزستان مستقر بودم ،واقعاً اگر سد ها نبودند خسارت های بسیار زیادی به شهرها وارد می شد.به طور خاص نقش سد کرخه و کارون در مهار سیلاب آن سال خیلی برجسته بود.

معاون وزیر در ادامه این گفتگو با اشاره به تخصیص هشت میلیارد دلاری از محل صندوق توسعه ملی برای مهار آبهای سرزمینی طی سالهای اخیر گفت: نتیجه این سرمایه گذاری اضافه شدن 28 سد به تعداد سدهای کشور بود، البته از محل این صندوق سرمایه گذاری قابل توجهی هم  به موضوع آبرسانی به شهرها انجام و 85 درصد پروژه مهار آبهای درون سرزمینی محقق شده است.

وی در ادامه از اختصاص 50 میلیون دلار برای رفع مشکلات فاضلاب استان خوزستان گفت و افزود: پیمانکار مربوطه انتخاب شده، علاوه بر آن در قالب طرح غدیر،ظرف یک ماه آینده آبرسانی به 30 روستا در این استان آغاز خواهد شد

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به تامین آب مورد نیاز 88 هزار هکتار از اراضی کشت کم آب در کشت های فصلی خاطر نشان کرد:کشت محصولات کشاورزی با نیاز آبی بالا مثل شلتوک در خوزستان3/5 میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد.

وی در پایان راه حل این معضل را توجه به معیشت جایگزین کشاورزان و رعایت الگوی کشت و کاشت محصولات کم آب  طلب، عنوان کرد

کد خبر: 53361
  تاریخ خبر : 1400/04/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/29
 علی بخشی
 198
  ثبت دیدگاه