چهارشنبه, 31 شهریور 1400
مشروح خبر :: آغاز عملیات احداث تصفیه خانه آب شرب تازه کند شهرستان انگوت

آغاز عملیات احداث تصفیه خانه آب شرب تازه کند شهرستان انگوت

با حضور مسئولان استانی و شهرستانی، عملیات احداث تصفیه خانه آب شرب تازه کند شهرستان انگوت در استان اردبیل با تلاش شرکت آب منطقه ای اردبیل آغاز می شود.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ، عضو هیئت مدیره و معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای اردبیل با اعلام این خبر گفت: تصفیه خانه آب شرب تازه کند شهرستان انگوت با ابلاغ اعتبار اولیه ۲۰۰ میلیارد ریال توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با ظرفیت ۱۱۰ لیتر در ثانیه و با تخصیص آب سالانه 2.5 میلیون مترمکعب آب از سد مخزنی تازه کند  در پایین دست این سد، احداث خواهد شد.

 بهروز پورمهر تصریح کرد: تصفیه خانه آب شرب تازه کند شهرستان انگوت در زمینی به مساحت یک هکتار در پایین دست سد تازه کند احداث می شود و هدف آن تامین آب شرب مراکز جمعیتی روستایی و شهری در شهرستان تازه تاسیس انگوت برای جمعیتی در حدود ۳۵ هزار نفر برنامه ریزی شده است و با اجرای این تصفیه خانه، نیاز آب شرب مراکز جمعیتی روستایی و شهری منطقه تا افق سال 1425 تامین خواهد شد.

وی اظهار داشت: مطالعه احداث تصفیه خانه آب شرب تازه کند انگوت در سال 1399 توسط شرکت آب منطقه ای استان اردبیل انجام شد و در این بازه زمانی، پس از انجام مطالعات، مجوزهای لازم اخذ گردید و با برنامه ریزی های انجام شده، مقرر است عملیات اجرایی این پروژه در ابتدای هفته آینده شروع گردد.

نماینده مجری طرح سد مخزنی و تصفیه خانه تازه کند انگوت نیز در همین خصوص به خبرنگار ما گفت: تصفیه خانه آب شرب تازه کند شهرستان انگوت در یک مدول با دو خط جریان، طراحی و تصویب شده است و سیستم تصفیه در آن از نوع متعارف بوده و واحدهای تصفیه بر این اساس طراحی گردیده است و احداث می شود.

 حجت پورعزیز تصریح کرد: فرآیند تصفیه آب در تصفیه خانه آب شرب تازه کند، به منظور از بین بردن کدورت آب، بار معلق، بار میکروبی، حذف گازهای بد بو ناشی از تحولات احتمالی کیفیت در آب دریاچه سد مخزنی تازه کند و بو و طعم براساس استانداردهای ملی آب شرب خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در خروجی تصفیه خانه آب شرب تازه کند شهرستان انگوت، یک مخزن ۵۰۰ متر مکعبی برای ذخیره اولیه و گندزدایی نهایی آب پیش بینی شده که آب تصفیه شده از این مخزن به مجموعه تاسیسات مصرف کننده آب که توسط شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل احداث خواهد شد، منتقل و تحویل داده می شود.

 پورعزیز افزود: واحدهای تصفیه خانه تازه کند به طور کلی شامل خط لوله انتقال آب از سد، واحد شیرخانه و اندازه گیری دبی ورودی، واحدهای انعقاد و لخته سازی، ته نشینی، فیلتراسیون، گندزدایی، ذخیره خروجی و سایر واحدهای جنبی نظیر ساختمانهای برق، اداری، انبار طراحی شده و احداث می شود.

وی عنوان کرد: هزینه اجرای تصفیه خانه آب شرب تازه کند شهرستان انگوت در حال حاضر بالغ بر هزار میلیارد ریال  برآورد می شود که برای اجرا در دو سال در نظر گرفته شده است و در صورت تامین مالی مطابق مساعدت و ابلاغیه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل و رعایت برنامه زمانبندی ارائه شده، در تابستان سال ۱۴۰۲ می تواند تکمیل و افتتاح گردد.

گفتنی است برای تامین آب این تصفیه خانه، سد مخزنی تازه کند در بالادست این تصفیه خانه آب شرب تازه کند شهرستان انگوت با ظرفیت 8.5 میلیون مترمکعب توسط شرکت آب منطقه ای استان اردبیل با صرف اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال بر روی رودخانه سامبورچایی احداث شده است و آبگیری آن در اواخر سال ۱۳۹۸ در سفر ریاست جمهوری به استان آغاز شد و سال گذشته به بهره برداری رسیده است.

کد خبر: 53379
  تاریخ خبر : 1400/04/31
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/01
 رئیس اداره روابط عمومی
 55
  ثبت دیدگاه