شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: یادداشت :قاسم تقی زاده خامسی

جلسه بررسی مشکلات خوزستان با رئیس جمهور منتخب:

یادداشت :قاسم تقی زاده خامسی

امروز (پنج شنبه 31 تیرماه ) در جلسه ای باحضور رئیس جمهور منتخب جناب آقای دکتر رئیسی به موضوع خوزستان پرداخته شد.

در این جلسه علاوه بر نماینده محترم ولی فقیه در استان و وزیر محترم نیرو، آقایان شمخانی، فروزنده، رضایی، فتاح، بختیاری، حسنوند و سلیمانی نیز حضور داشتند و هرکدام از دیدگاه خود به مشکلات خوزستان که یکی از آنها تامین آب کشاورزی و شرب است، پرداختند و راهکارهای کارشناسی به استحضار ایشان رسید، رئیس جمهور منتخب جمع بندی لازم را برای ادامه روند خدمت رسانی به استان خوزستان به جلسه ارائه نمودند.

امسال ورودی به سدهای خوزستان بیش از ۵۰ درصد( ۱۰ میلیارد متر مکعب) کاهش یافته و خوزستان یکی از خشک ترین سالها را در ۵۰ سال اخیر میگذراند.

گفته شد که باتوجه به شرایط آب و هوایی در مهرماه سال قبل که اول سال آبی است در کار گروهی متشکل از همه ذینفعان در استان تصمیم گیری میشود که از کشت برنج بصورت جدی جلوگیری شود، چون هم آب به اندازه کافی وجود ندارد و هم زه آب باعث شوری بیشتر آب شرب آبادان و خرمشهر میشود.
اما تا کنون حدود ۹۰ هزار هکتار برنج در زیر دست سدهای دز و کرخه تا محدوده هورالعظیم بصورت غیر قانونی کشت شده است و خروجی سدها که برای شرب و دام و‌کشت های قانونی کم آب بر رها سازی میشود توسط این کشت های غیر قانونی به مزارع برنجکاری پمپاژ میشود ، لذا آب برای شرب و دام به روستاهایی که در فاصله ۳۰۰ کیلومتری سد کرخه قرار دارند، نمی رسد و باید آب بیشتری از سد ها رهاسازی شود.

هرچند که این افزایش رها سازی دوبرابر شده و خوشبختانه آب به روستاهای انتهایی رسیده است، اما آبی که به این روستاها رسیده بر اثر پمپاژ غیر قانونی یک هشتم میزانی است که از سد خارج میشود!

ادامه این روند آب شرب و کشاورزی کشت های قانونی را در پائیز با توجه به موجودی آب در مخازن سدها دچار مشکل جدی خواهد کرد.

فردا جناب آقای جهانگیری به اتفاق هیئتی برای بازدید از سدها و تصمیم گیری به استان خوزستان سفر خواهند کرد تا با استماع سخنان مردم ومسئولان محلی در این موارد تصمیم گیری نمایند.

اجرای الگوی کشت در خوزستان با توجه به تامین معیشت کشاورزان بسیار ضروری است و باید همه تصمیم گیری ها بر اساس اقتصاد خانواده کشاورزان صورت گیرد.

کد خبر: 53381
  تاریخ خبر : 1400/05/01
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/01
 علی بخشی
 329
  ثبت دیدگاه