شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: موافقت وزارت نیرو با استفاده از آب دریا بدون نمک زدایی برای طرح های آبزی پروری و کشت و صنعت شورورزی گلستان

موافقت وزارت نیرو با استفاده از آب دریا بدون نمک زدایی برای طرح های آبزی پروری و کشت و صنعت شورورزی گلستان

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان از موافقت وزارت نیرو با تخصیص یک میلیارد و 132 میلیون متر مکعب آب دریا جهت ساماندهی طرح های بخش کشاورزی بدون نیاز به نمک زدایی و با رعایت ضوابط و استانداردهای مربوطه و با هماهنگی با محیط زیست خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، سید محسن حسینی اظهار کرد: در این طرح الزامات زیست محیطی لحاظ شده است که استان اجازه داشته باشه از آب دریای خزر برای پرورش آبزیان و کشت و صنعت شورورزی در گلخانه بدون شیرین سازی استفاده نماید.

وی بیان کرد: با پیگیری انجام شده شرکت آب منطقه ای استان در چند سال اخیر ،  به ویژه از نیمه دوم سال ۹۹ ، و بررسی های همه جانبه،  این مجوز از سوی وزارت نیرو صادر گردید. 

حسینی افزود: اجزای این مجوز شامل استفاده از آب دریا برای ۱۰ هزار هکتار میگو است که سایت  4 هزار هکتاری آن در حال بهره برداری و اجراست و 6 هزار هکتار هم برای توسعه میگو دیده شده است. طرح پرورش ماهیان خاویاری در سطح 220 هکتار و استفاده از آب دریا برای کشت و صنعت  شورورزی در گلخانه به میزان 7 هکتار در این طرح دیده شده است که متقاضیان با رعایت قوانین و مقررات می توانند از آن بهره مند گردند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان شیوه استفاده از این آب را احداث کانالهای مناسب ، هدایت آب دریا به ساحل و برگرداندن آن به دریا پس از بهره گیری اعلام کرد وگفت امید است این برنامه به کاهش فشار بر روی منابع آب سطحی و زیرزمینی استان ، افزایش اشتغال و بهره وری آب در استان کمک شایانی نماید.

کد خبر: 53391
  تاریخ خبر : 1400/05/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/02
 روابط عمومی
 72
  ثبت دیدگاه