شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: آغاز اجرای برنامه ۵ ساله سازگاری با کم آبی در استان گلستان/ صرفه جوئی حدود 120 میلیون مترمکعبی توسط شرکت آب منطقه ای طی 5 سال

آغاز اجرای برنامه ۵ ساله سازگاری با کم آبی در استان گلستان/ صرفه جوئی حدود 120 میلیون مترمکعبی توسط شرکت آب منطقه ای طی 5 سال

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان با اشاره به تصویب و اجرای برنامه جامع سازگاری با کم آبی در استان گفت: با اجرای این برنامه‌ها در مدت ۵ سال بیش از ۱۲۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب‌های زیرزمینی و سطحی در استان توسط شرکت آب منطقه ای صرفه‌جویی می‌شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، جواد تیموری، با بیان اینکه اسفندماه سال گذشته در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی که با حضور وزیر نیرو،  معاونین وزارتخانه های عضو کارگروه و استاندار گلستان برگزار شد، برنامه جامع سازگاری با کم آبی استان گلستان به تصویب رسید، اظهار کرد: این برنامه 5 ساله بوده و دارای بخش‌های مختلفی است. در حوزه آب‌های زیرزمینی 9 برنامه پیش بینی شده که برهمین اساس در مدت 5 سال باید حدود ۲ هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شود تا بتوان ۱۸ میلیون مترمکعب، مصرف آب زیرزمینی را کاهش داد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت افزود: تعیین تکلیف 12 هزار حلقه چاه فاقد پروانه، اصلاح و تعدیل پروانه‌ 11 هزار حلقه چاه آب کشاورزی و نصب 14 هزار دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه‌های آب از دیگر اقداماتی است که در برنامه جامع سازگاری با کم آبی در استان عملی خواهد شد.
وی بیان داشت: با انجام سه طرح مذکور در مدت 5 سال حدود 71 میلیون مترمکعب آب در بخش زیرزمینی صرفه جویی می‌شود.
تیموری همچنین جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز را هم از دیگر برنامه‌ها در استان برشمرد و گفت: این طرح برای یکهزار و 500 حلقه چاه مجاز انجام می‌شود تا ۲۹ میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی شود.
وی ادامه داد: استقرار 32 اکیپ گشت و بازرسی به صورت مستمر، انجام اقدامات فرهنگی و آموزشهای عمومی و اجرای دو طرح در زمینه تقویت آبخوان‌ها از طریق تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب و همچنین ایجاد 19 ایستگاه ثبات الکترونیکی و 40 ایستگاه برخط در حوزه هواشناسی و هیدرومتری از دیگر برنامه‌های سازگاری با کم آبی در استان است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت استان اعلام کرد: با اجرای این برنامه‌ها در مدت 5 سال حدود ۱۱۸ میلیون مترمکعب از مصرف آب‌های زیرزمینی در استان کمتر خواهد شد.

کد خبر: 53394
  تاریخ خبر : 1400/05/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/02
 روابط عمومی
 63
  ثبت دیدگاه