شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: تهدید سیلاب های فصلی، به فرصتی برای آب شرب و کشاورزی مردم استان بوشهر تبدیل شد

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر:

تهدید سیلاب های فصلی، به فرصتی برای آب شرب و کشاورزی مردم استان بوشهر تبدیل شد

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در برگزاری چهاردهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران که با حضور ویدیوکنفرانسی رییس جمهور و وزیر نیرو برگزار شد، از افزایش ظرفیت ذخیره سازی رواناب ها در استان بوشهر خبر داد.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ،علی محمدی ظهر امروز در مراسم آغاز آبگیری سد خاییز و بهره برداری از سد ارغون ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر اظهار کرد: امروز 2 پروژه سدسازی با سرمایه‌گذاری 230 میلیارد تومان با دستور رئیس جمهور وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.

وی بیان کرد: قدمت شبکه آبیاری سنتی اهَرم که اکثر وسعت آن در اختیار نخیلات می باشد، به بیش از ۱۴۰ سال می رسد، که بدون هیچ آب تنظیمی و فقط در زمان سیلابی آبگیری و در سایر ایام سال بدون آب باقی می‌مانده است.

محمدی نشان کرد: برای کشاورزان این شهرستان، داشتن آبی پایدار برای سیراب کردن ۲۰۰ هزار اصله نخل در فصول گرم سال یک آرزوی دیرینه و دست نیافتنی بوده که به لطف پروردگار در سوم خرداد ماه ۱۳۹۷، همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر عزیز، با حضور دکتر اردکانیان، عملیات اجرایی آن آغاز و بارقه امید در دل کشاورزان دریادل تنگستانی روشن شد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای بوشهر بوشهر افزود: هر ساله سیلاب جاری از این رودخانه خسارات متعددی به پایین دست می‌رساند که گاهی منجر به قطع تنها راه ارتباطی با مرکز استان می‌شد.

وی با اشاره به مشخصات فنی این سد گفت: سد خاییز از نوع خاکی با هسته رسی با حجم خاکریزی بیش از ۱ میلیون مترمکعب، ارتفاع ۳۶ متر، حجم مخزن ۱۶ میلیون مترمکعب، طول تاج ۶۱۰ متر و عرض تاج ۱۰ متر می باشد که با سرمایه گذاری ۱۷۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی و مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان بوشهر، آماده آبگیری است.

محمدی یادآور شد: این پروژه در طول کمتر از 3 سال تکمیل شده که با توجه به پیچیدگی‌های فنی، محدودیت‌های کرونایی و آب و هوای خاص استان بوشهر که گاهی دما تا بیش از ۵۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسید، در نوع خود طرحی کم نظیر محسوب می‌شود.

وی در خصوص دیگر پروژه قابل بهره برداری گفت: سد ارغون کلمه در شهرستان دشتستان با هدف تامین آب شرب شهر کلمه و روستاهای همجوار آن ساخته شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای بوشهر بوشهر بیان کرد: تنها منبع تامین آب شرب این منطقه آب‌های زیرزمینی است که از لحاظ کمی و کیفی مشکلاتی دارد و با احداث این سد بر رودخانه فصلی ارغون، آب شرب با کیفیتی در اختیار منطقه قرار خواهد گرفت.

محمدی تصریح کرد: عملیات اجرایی سد ارغون در سال ۱۳۹۸ با حضور استاندار محترم آغاز شد و در مدت زمان کمتر از ۲ سال به مرحله افتتاح رسید.

وی اضافه کرد: این سد از نوع بتنی با ارتفاع ۲۴ متر، طول تاج ۲۵۰ متر، عرض تاج  ۶ متر و حجم مخزن ۲ میلیون مترمکعب است که با سرمایه گذاری بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی آماده افتتاح است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای بوشهر بوشهر تاکید کرد: در چند سال اخیر و علیرغم همه مشکلات و محدودیت های مالی و کرونایی، ۲ سد دراستان بوشهر به بهره برداری رسیده و هم اکنون نیز با دستور جنابعالی، دو سد دیگر آماده تقدیم به مردم شریف استان بوشهر است.

محمدی افزود: همچنین دو سد دیگر در شهرستان‌های جنوبی استان تا پایان سال به مرحله آبگیری و افتتاح می‌رسد و سه سد مخزنی بزرگ دیگر با میانگین پیشرفت ۳۰ درصد در حال ساخت هستند.

کد خبر: 53404
  تاریخ خبر : 1400/05/02
 علی بخشی
 175
  ثبت دیدگاه