شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: عملیات اجرایی ساخت سد هایقر فیروزآباد به پایان رسید

عملیات اجرایی ساخت سد هایقر فیروزآباد به پایان رسید

طی مراسمی با حضور ویدئو کنفرانسی دکتر روحانی رئیس جمهور ،عملیات اجرایی سد هایقر فیروزآباد به پایان رسید.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، ظهر امروز شنبه دوم مرداد ماه 1400، پس از ماهها تلاش سرانجام مراحل پایانی ساخت سد مخزنی هایقر اعلام شد.

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت آب منطقه ای فارس در این مراسم اظهار نمود: سد مخزنی هایقر با حجم ۲۲۷ میلیون متر مکعب با طول تاج ۲۳۵ متر از نوع سد بتنی غلطکی و برای کنترل سیلابی که سالانه از دسترس خارج و با ورود به گنبدهای نمکی شور می‌شود، احداث شده است.

حمیدرضا دهقانی گفت: سالانه ۶۷ میلیون متر مکعب قابلیت تنظیم آب در این سد داریم که ۱۰ میلیون مترمکعب از این آب برای شرب مردم و صنایع مستقر در منطقه، ۳۰ میلیون مترمکعب برای صنایع پایین دست، ۱۰ میلیون مترمکعب برای حقابه‌بر‌های پایین دست و ۱۶ میلیون مترمکعب برای مباحث زیست محیطی رهاسازی می‌شود.

دهقانی با بیان اینکه این سد در یکی از نقاط بسیار زیبا به نام تنگه هایقر احداث شده است، افزود: امسال در این سد به دلیل اینکه خشکسالی شدیدی داشتیم و بارندگی در این منطقه به صورت بارشی بود و همچنین رودخانه پایداری هم نداشتیم، نتوانستیم آبگیری انجام دهیم، اما امیدواریم در فصل پاییز با بارندگی‌های خوب آبگیری را هم شروع کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه هم‌اینک عملیات اجرایی بدنه و قسمت‌های تجهیزات انجام شده، گفت: عملیات اجرایی خاصی در سد نداریم و امید است با بارندگی‌های موثر به اهداف پیش‌بینی شده در سد برسیم.

کد خبر: 53406
  تاریخ خبر : 1400/05/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/02
 روابط عمومی
 102
  ثبت دیدگاه