شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: افتتاح خط آبرسانی به حاجی آباد زرین دشت از سد رودبال در استان فارس

افتتاح خط آبرسانی به حاجی آباد زرین دشت از سد رودبال در استان فارس

طرح آبرسانی از سد رودبال به شهر حاجی آباد به بهره برداری رسید.

به گزارش شبکه خبری آب  ایران ،مراسم افتتاحیه طرح آبرسانی به حاجی آباد در شهرستان زرین دشت ظهر امروز شنبه دوم مردادماه طی مراسمی با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور افتتاح شد.

این طرح در قالب پویش «الف-ب ایران»  شامل انتقال و تصفیه خانه از سد رودبال به شهر حاجی آباد و روستاهای مسیر است و افزون بر ۳۵ هزار نفر از جمعیت این شهر و روستاهای مسیر از مواهب آن بهره‌مند می‌شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار‌ فارس در این مراسم اظهار نمود: این خط آب‌رسانی به شهرستان زرین دشت از سد رودبال به طول 41 کیلومتر، ادامه دارد. هدف از اجرای این طرح، تصفیه و انتقال 860 لیتر بر ثانیه آب از سد رودبال به شهرستان‌های داراب، جنت شهر، حاجی آباد و روستاهای مسیر خط انتقال آب است. کنترل و ذخیره‌سازی سیلاب‌ها، تنظیم جریان و ذخیره‌سازی آب رودخانه قبل از شور شدن و بهره‌گیری از آن برای شرب، صنعت و کشاورزی و تأمین نیاز آب شرب شهر‌های جنوبی استان فارس و اراضی پایاب از جمله اهداف احداث این سد بزرگ است.

محمود رضایی کوچی در تشریح این موضوع  بیان کرد: با بهره‌برداری از فاز یک پروژه میزان 150 لیتر بر ثانیه آب از تصفیه خانه داراب به زرین دشت تامین خواهد شد بنابراین در فاز دوم با افزایش ظرفیت تصفیه خانه 360 لیتر بر ثانیه آب سد رودبال به شهرستان‌های زرین دشت منتقل می‌شود.

رضایی کوچی در اشاره به طرح های آبرسانی با اشاره با فاز های بعدی این پروژه تضریح کرد: این پروژه در مقیاس وسیع‌تری تعریف شده است و در شهر حاجی‌آباد و آبرسانی به شهر دبیران نیز در دستور کار قرار دارد و مراسم افتتاحیه در روستای خسویه است و کل پروژه با اعتبار بالغ بر 120 میلیارد تومان هزینه شده است. امیدواریم در کارهای بعدی شاهد آبرسانی به شهر دبیران، قیروکارزین و سایر روستاها هستیم و در زرین دشت کل آب از سد هایقر تامین می‌شود و که فاز نخست آن امروز افتتاح و در فازهای بعدی و سایر شهرها و روستاها از ادامه پروژه بهره‌مند خواهند شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار‌ فارس در پایان ضمن قدردانی از دست اندکاران این پروژه، گفت: این پروژه در حداقل زمان ممکن به اجرا درآمده و کارفرمای آن شرکت آب منطقه‌ای فارس است و با توجه به خشکسالی‌های اخیر در این منطقه در حال حاضر شرایط نسبت به قبل مناسب است و مردم این شهرستان امروز از آب باکیفیت بهره‌مند می‌شوند.

کد خبر: 53407
  تاریخ خبر : 1400/05/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/02
 روابط عمومی
 97
  ثبت دیدگاه