شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: سد ارغون آب شرب پایدار شهر کلمه را تامین خواهد کرد

سد ارغون آب شرب پایدار شهر کلمه را تامین خواهد کرد

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در مراسم بهره برداری از سد ارغون در شهرستان دشتستان، این سد را سازه‌ای مدرن و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه نامید.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ، علی محمدی در این مراسم اظهار کرد: حوضه آبریز سد ارغون 35 کیلومتر مربع است که آورد سالانه ای حدود 1.2 میلیون مترمکعب دارد.

وی بیان کرد: نیاز آبی شهر کلمه و روستاهای اطراف آن بر اساس جمعیت و سرانه مصرف سالانه 340هزار مترمکعب است و سد ارغون این نیاز آبی را به صورت پایدار تامین خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر سد ارغون را دارای یکی از مدرنترین تکنولوژی ها دانست و عنوان کرد: سدهای بتنی CSG یکی از مدرنترین انواع سد در جهان می باشد که متخصصین ایران موفق به بومی سازی تکنولوژی آن شده اند.

وی افزود: از ویژگی های مهم این نوع می توان به اقتصادی بودن آن و همچنین زمان کوتاه اجرای آن اشاره کرد.

علی محمدی خاطرنشان کرد: این سد از نوع بتنی CSG با ارتفاع 25 متر، طول تاج 250 متر و دریاچه ای به وسعت 25 هکتار است.

محمدی گفت: در این پروژه 50 هزار مترمکعب بتن ریزی انجام شده است و بدنه آن تنها درطول 1 سال تکمیل شد. در بارندگی آذر ماه سال گذشته، قریب به 700 هزارمترمکعب آب در این سد ذخیره شد و هم اکنون 400 هزار مترمکعب آب در مخزن این سد وجود دارد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر اظهار کرد: در این پروژه 200 هزار مترمکعب خاکبرداری انجام شد و جهت پایدارسازی و استحکام این سازه، 5هزار و 300 مترطول گمانه تزریق شده است. این سد همچنین سرریز سد به عرض 20 متر از نوع آزاد پلکانی و دو لوله آبگیر در ترازهای 9 متری و 11 متری دارد.

وی یادآور شد: این پروژه توسط پیمانکار و عوامل اجرایی بومی استان بوشهر و با سرمایه گذاری 600 میلیارد ریال به مرحله بهره برداری رسیده است.

محمدی در پایان خاطرنشان کرد: توجه ویژه استاندار بوشهر به طرح های عمرانی به ویژه حوزه آب و همت کلیه عوامل اجرایی، پیمانکار، مشاور و همکاران شرکت آب منطقه ای بوشهر موجب تکمیل وبهره برداری سریع این پروژه گردید که از همه‌ی این عزیزان کمال تشکر را دارم.

کد خبر: 53410
  تاریخ خبر : 1400/05/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/03
 علی بخشی
 160
  ثبت دیدگاه