شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: مشکل دیرینه تامین آب بوشهر رفع می شود

مشکل دیرینه تامین آب بوشهر رفع می شود

با حضور استاندار بوشهر و نماینده شهرستان دشتستان در محل سد ارغون دشتستان، این پروژه به بهره برداری رسید.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ،عبدالکریم گراوند در مراسم بهره برداری از سد ارغون اظهار کرد: امروز در دو نقطه محروم استان، دو پروژه ارزشمند را افتتاح کردیم که نشانگر توجه دولت به محرومیت زدایی است. نمونه آن، پروژه بزرگ سد خاییز است که بزرگترین پروژه شهرستان تنگستان چه قبل از انقلاب اسلامی و چه پس از آن است.

وی با اشاره به ساخت یک سد در شرایط سخت اقتصادی گفت: با توجه به مشکلات آب زیرزمینی، ساخت این سد تنها گزینه موجود برای تامین آب شرب مردم این منطقه به شمار می رفت و در این دوران جنگ اقتصادی، این پروژه را شروع کردیم تا مردم این فشار را کمتر احساس کنند.

استاندار بوشهر بیان کرد: از پیمانکار این پروژه تشکر ویژه می کنم چرا که علیرغم داشتن مطالبات، از منابع داخلی خود برای ادامه پروژه هزینه کرده است. از همه‌ی کسانی که در روند اجرا و ساخت این پروژه اقداماتی کرده‌اند صمیمانه تقدیر می کنم.

گراوند با اشاره به دیرینه بودن مشکل آب شرب در استان بوشهر گفت: از گذشته دور، استان بوشهر برای تامین آب با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می کرد. یکی از سیاست گذاری‌هایی که در دولت دوازدهم برای استان بوشهر انجام شد، رفع مشکل آب بوده است. در صورت عدم اجرای این پروژه ها، قطعا با روزهای بی آبی پیاپی مواجه میشدیم.

وی افزود: اصلاح در شبکه های آبرسانی و آبشیرینکن های در حال احداث کمک بزرگی برای تامین آب شرب استان خواهد کرد. با تکمیل این آبشیرینکن ها، 50 هزار مترمکعب به ظرفیت آب شرب استان اضافه خواهد شد.

عبدالکریم گراوند با اشاره به دیگر پروژه های سد سازی استان بوشهر اظهار کرد: در سال جاری سد اخند و سد باغان به بهره برداری خواهند رسید. افتتاح سد باغان در زمستان امسال افتخار آمیز است چرا که ساخت سدهایی در ابعاد مشابه آن، 15 سال زمان می برد.

استاندار بوشهر تاکید کرد: در طول سنوات اخیر، محدودیت منابع مالی باعث شده تا مسیرهای مختلفی برای تامین اعتبار پروژه ها در نظر بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: سد بزرگ دشت پلنگ با حجم مخزن 150 میلیون مترمکعب نیز با تامین سهم 7.5 درصد سهم کارفرما، شروع به کار کرده و در روزهای آتی از آن بازدید به عمل خواهد آمد. این پروژه نیز بخشی از آب شرب منطقه پیرامون خود را تامین خواهد کرد.

گراوند تصریح کرد: ساخت سد ارغون به عنوان بخش مهم تامین آب منطقه به اتمام رسیده و متاسفانه برای تکمیل خط انتقال آن دچار تنگناهای اعتباری بودیم و اما پیگیری برای جذب بودجه ادامه دارد تا هرچه سریعتر، خط انتقال این سد نیز تکمیل شود.

کد خبر: 53411
  تاریخ خبر : 1400/05/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/03
 علی بخشی
 176
  ثبت دیدگاه