شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: جلوگیری از اضافه برداشت 23 میلیون مترمکعبی منابع آب شهرستان همدان

جلوگیری از اضافه برداشت 23 میلیون مترمکعبی منابع آب شهرستان همدان

مدیر منابع آب شهرستان همدان گفت: جلوگیری از اضافه برداشت 23 میلیون مترمکعبی منابع آب زیرزمینی شهرستان

به گزارش شبکه خبری آب ایران محمد چهاردولی مدیر منابع آب شهرستان همدان در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان همدان از پر و مسلوب المنفعه نمودن تعداد 704 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان خبرداد و گفت: با پر و مسلوب المنفعه نمودن این تعداد چاه از اضافه برداشت 23 میلیون مترمکعبی منابع آب شهرستان جلوگیری شد.

وی از نصب 874 کنتور هوشمند در این شهرستان خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد کنتور نصب شده 370 کنتور هوشمند، 69 مورد کنتور الکترومغناطیس و 271 مورد کنتور حجمی و مابقی سهم آبفا و آبفار  است.

چهاردولی ادامه داد: در انسداد چاه های غیرمجاز اولویت با چاه های با برداشت بالا است کمااینکه انسداد چاه های غیرمجاز که در حاشیه چاه های مجاز قرار دارند بسیار حائز اهمیت است.

در ادامه این جلسه فرماندار همدان گفت : با کاهش 44 درصدی میزان بارش ها نسبت به سال گذشته و افزایش دما شاهد کاهش قابل توجه منابع آب و نیازمند مدیریت جدی مصرف هستیم.

محمدی با بیان اینکه حدود 77 درصد آب مورد نیاز شهر همدان از سد اکباتان و آبشینه تامین می شود افزود : هم اکنون میزان ذخیره این سدها به حدود 40 درصد ظرفیت آنها کاهش پیدا کرده که با مصرف فعلی در مهرماه به پایان خواهد رسید.

وی اضافه کرد : در کنار کاهش چشمگیر نزولات جوی با بی برنامگی، عطش توسعه، چاه های غیر مجاز، برداشت های بی رویه ، عدم اصلاح الگوی کشت و کشت دوم در اراضی کشاورزی و روشهای سنتی آبیاری شاهد افت قابل توجه منابع آبهای زیر زمینی هستیم.

محمدی با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و صرفه جویی جدی شهروندان در زمینه مصرف بهینه آب تصریح کرد : در دنیا برنامه ریزی استفاده از منابع آب بنحوی است که متناسب با منابع آب موجود و پیش بینی کاهش آن ، حفظ منابع برای نسل های آینده مد نظر قرار می گیرد.

وی افزود : در بخش کشاورزی ضمن بهره گیری از سیستمها و روشهای نوین با عنایت به ملاحظات منابع آبی در اختیار باید به مزیت های نسبی و مزیت های مطلق برای انتخاب نوع محصول مناسب توجه کنیم.

فرماندار همدان با قدردانی از اقدام مشترک شرکت آب و فاضلاب و آب منطقه ای در اجرای طرح جهادی انتقال آب از چاه های خالق وردی گفت : آب 5 حلقه چاه در این منطقه ضمن انجام اقدامات فنی از طریق خط انتقال آب تالوار به همدان منقل می شود.

محمدی افزود : انتقال روان آبهای سرشاخه های بالادست سد اکباتان و آب رودخانه های دره مرادبیک و عباس آباد در فصول غیر زراعی نیز از جمله اقداماتی است که برای تامین آب شرب شهر همدان انجام شده است.

وی با اشاره به ممنوعیت کشت دوم محصولات کشاورزی بیان کرد : جهاد کشاورزی در این زمینه نظارت داشته باشد و در صورت مشاهده نسبت به قطع برق، سهمیه سوخت و معرفی افراد سودجو به مراجع قضایی اقدام خواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه به منظور مدیریت مصرف آب شاهد افت فشار آب شبانه هستیم تاکید کرد: برای جلوگیری از جیره بندی و قطع آب شهر همدان در ماههای آینده بیش از پیش نیاز به صرفه جویی و همکاری عموم شهروندان داریم.

 

کد خبر: 53482
  تاریخ خبر : 1400/05/06
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/06
 همایون
 56
  ثبت دیدگاه