سه‌شنبه, 30 شهریور 1400
مشروح خبر :: صیانت از حقوق بیت المال با دفاع محکم و مستدل در 533 فقره پرونده کیفری و حقوقی توسط شرکت آب منطقه ای قزوین

صیانت از حقوق بیت المال با دفاع محکم و مستدل در 533 فقره پرونده کیفری و حقوقی توسط شرکت آب منطقه ای قزوین

مدیر دفترحقوقی شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: از سال گذشته تاکنون 533 فقره پرونده کیفری و حقوقی شرکت آب منطقه ای توسط مراجع قضایی مورد رسیدگی قرار گرفته که با دفاع قانونی و محکم از دهها میلیارد تومان حقوق شرکت به نفع بیت المال صیانت شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان قزوین، فاطمه ایمانی  در خصوص پیگیری امور حقوقی این شرکت اظهارداشت: یکی از مهمترین وظایف دفتر حقوقی شرکت، انجام امور مربوط به طرح و تعقیب دعاوی شرکت علیه اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین دفاع از دعاوی مطروحه علیه شرکت در مراجع قضایی، دیوان عدالت اداری و دادگاههای اداری و نیز مستند سازی اموال غیر منقول به منظور ساماندهی دارایی های شرکت است که در این زمینه اقدامات بسیار زیادی در جهت اخذ اسناد بستر رودخانه ها و همچنین املاک شرکت صورت گرفته و کماکان نیز در جریان است.


مدیر حقوقی شرکت آب منطقه ای استان قزوین تصریح کرد: طبیعتاً بیشترین حجم دعاوی شرکت مربوط به  دعاوی کیفری علیه متخلفان حوزه آب، از جمله حفاران و بهره برداری غیر مجاز از منابع آب زیرزمینی می باشد و مابقی دعاوی مربوط به تجاوزات صورت گرفته به حریم و بستر رودخانه ها و کانالهای آبرسانی است، که اقدامات لازم برای دفاع از این دعاوی توسط دفتر حقوقی شرکت صورت گرفته است.
وی افزود: در سال گذشته 393 فقره پرونده حقوقی و کیفری شرکت آب منطقه ای قزوین توسط مراجع قضایی و دیوان عدالت اداری مورد رسیدگی قرار گرفت که در 321 مورد از این پرونده ها رأی به نفع شرکت و در 72 مورد نیز رأی علیه شرکت صادر گردیده است. که البته لازم به توضیح است که  عمده احکامی که علیه شرکت صادر شده مربوط به نقض احکام صادره توسط کمیسیون رسیدگی به امور آبهای زیرزمینی در دیوان عدالت اداری و تکلیف کمیسیون مذکور جهت رسیدگی مجدد بوده و هیچ یک از احکام صادره علیه شرکت، مربوط به محکومیت های مالی نبوده است.


ایمانی اضافه کرد: برخی اقدامات شاخص در خصوص دعاوی شرکت شامل اخذ احکام برائت در غرق شدگی های اشخاص در کانالهای آبرسانی و همچنین نقض احکام صادره در خصوص خلع ید کانال آبرسانی دشت قزوین در محدوده این شهر و نیز اخذ احکام له شرکت مبنی بر رد دعوا و یا بی حقی خواهان ها در خصوص مطالبه بهای عادله روز اراضی مربوط به کانالهای آبرسانی و همچنین اخذ احکام جبران خسارت در خصوص برداشت های غیرمجاز مصالح رودخانه ای از رودخانه های استان می باشد که با توجه به ارزش ریالی قابل توجه دعاوی فوق با دفاع مناسب صیانت از حقوق بیت المال با جدیت مورد اقدام قرار گرفته است. همچنین موضوع معافیت شرکت از پرداخت هزینه های دادرسی به جد مورد مطالبه قرار گرفته به نحوی که در سال گذشته هیچ وجهی بابت هزینه های دادرسی در دعاوی حقوقی و کیفری از سوی این شرکت پرداخت نشده  است.


مدیر دفتر حقوقی شرکت آب منطقه ای قزوین در پایان اظهارداشت: در سال جاری نیز تاکنون 140 فقره پرونده حقوقی و کیفری در جریان رسیدگی قرار گرفته که در 90 درصد از پرونده ها آراء له شرکت صادر شده است. وی همچنین اضافه کرد: 120 مورد از پرونده های مذکور، مربوط به شکایت علیه اشخاص بوده که از این بین 60 مورد آنها نیز مربوط به جرایم حفر و بهره برداری غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی می باشد.

 

کد خبر: 53490
  تاریخ خبر : 1400/05/06
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/06
 خواجوی
 50
  ثبت دیدگاه