سه‌شنبه, 30 شهریور 1400
مشروح خبر :: دلیل کاهش آب سدهای گلستان کاهش ورودی آنها به دلایل خشکسالی و کم بارشی است/ آب سدها به کشت تابستانه نرسید

دلیل کاهش آب سدهای گلستان کاهش ورودی آنها به دلایل خشکسالی و کم بارشی است/ آب سدها به کشت تابستانه نرسید

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: دلیل کاهش آب سدهای استان کاهش ورودی به مخازن آنها به دلایل خشکسالی و کم بارشی است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، جواد تیموری با بیان این که بارشی برای ذخیره سازی در سدهای گلستان نداشتیم، گفت: مصارف آب ما امسال به کشت تابستان نرسید زیرا در ماه های اسفند، فروردین و اردیبهشت با تصمیم کمیته برنامه‌ریزی آب سدها برای آبیاری غلات و کاهش خسارت به این بخش مورد استفاده قرار گرفت.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان افزود: در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۶ درصد و نسبت به دوره درازمدت حدود ۳۰ درصد کاهش بارندگی داشتیم که رقم قابل توجهی است.

وی بیان کرد: این کاهش بارندگی تاثیر زیادی بر روی رواناب رودخانه‌ها داشت، به گونه که بیش از ۸۰ درصد از رواناب ها را در رودخانه ها کاهش داده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: از طرف دیگر هم بر اساس اطلاعات هواشناسی دمای هوا به طور میانگین ۱.۵ درجه سانتیگراد در استان افزایش داشته که باعث افزایش تبخیر هرچند ناچیز شده است که بر روی آب سدها تاثیر می‌گذارد ولی مسئله اصلی کاهش ورودی ها است که نتوانستیم ذخیره ای در داخل سدها داشته باشیم.

تیموری افزود: هم اکنون ذخیره آب سدها کمتر از ۲۰ درصد بوده که ۵۰ میلیون متر مکعب آب را تشکیل می‌دهد در صورتی که در مدت مشابه سال قبل بیش از ۵۰ درصد ظرفیت مخازن سدها دارای آب بود.

وی توضیح داد: در حال حاضر عمده آب موجود در سدهای در ناحیه شمالی استان بوده و به‌خاطر سیلاب هفته های گذشته است.

تیموری در خصوص آبیاری های نوین هم گفت: کانال های سدهای استان مدرن بوده اما آبیاری زمین های کشاورزی نوین نیست و باید برای افزایش راندمان، جهاد کشاورزی در این زمینه برنامه ریزی داشته باشد.

کد خبر: 53502
  تاریخ خبر : 1400/05/08
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/09
 روابط عمومی
 56
  ثبت دیدگاه