شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: همکار آب منطقه ای اصفهان دومین چاه غار ژرف جهان را فتح کرد

با شعار من مراقب آب هستم؛

همکار آب منطقه ای اصفهان دومین چاه غار ژرف جهان را فتح کرد

همکار شرکت آب منطقه ای اصفهان با شعار "من مراقب آب هستم" فاتح پیمایش چاه غار قلا (کرمانشاه) دومین چاه ژرف جهان به عمق ۵۶٣ متر شد. محسن لچینانی از ۲۹ تیر تا اول مرداد ۱۴۰۰ موفق به پیمایش کامل چاه قلا دومین چاه ژرف جهان شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،همکار شرکت آب منطقه ای اصفهان در این‌باره اظهار کرد: این برنامه، فقط پیمایش غار نبود و با هدف اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ سازی درباره آب انجام شد. 


وی با تأکید بر مسیر سخت و طولانی دستیابی به دهانه چاه، خشکی و نبود آب آشامیدنی در منطقه و همین‌طور چالش‌های پیمایش چاه، ادامه داد: این فتح چند مرحله داشت ابتدا حدود ۱۰ ساعت کوهنوردی سنگین که باید برای چهار روز آب، تغذیه و تجهیزات فنی تا نزدیکی قله (دهانه چاه) در ارتفاع دو هزار و 800 متری حمل می شد. 
لچینانی با اشاره به این که آب خوردن موجود در کوله پشتی حدود 8 لیتر حجم داشت، خاطر نشان کرد: صعود سخت و از مسیری پر شیب و ریزشی بود و واقعاً کوله کشی به این سنگینی رو به یاد ندارم .


همکار نیروی گشت و بازرسی شرکت آب منطقه ای اصفهان با تأکید بر این که با گرمای هوا در صعود، مصرف مداوم آب انکار ناپذیر کرده بود، افزود: با رسیدن به دهانه غار تصمیم گرفته شد از غار دیگری که در فاصله نیم ساعت کوهپیمایی ما قرار داشت آب تهیه کنیم .


وی ادامه داد: در این مرحله به اعماق چاه غار دیگری به نام گولِن چِف که در انتهای آن دریاچه ای قرار دشت فرود آمدیم و با بطری های خالی و کیسه بارها به عمق ۱۵۰ متری چاه رفته و هر نفر حداقل ۱۰ لیتر آب آوردیم و تمامی اینها پیش زمینه ای برای اجرا و پیمایش چاه غار قلا بود .
لچینانی عنوان کرد: پیمایش در قالب دو تیم انجام شد و من در قالب تیم دوم ساعت شش صبح روز سی و یکم تیرماه ۱۴۰۰ وارد چاه غار قلا شدم. 


همکار نیروی گشت و بازرسی شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به این که این غار مخوف و زیبا با دهانه ای بزرگ که نور خورشید در میانه روز تا عمق ۳۰۰ متری به آن وارد می شود، اضافه کرد: گرمای طاقت فرسا و سرمای استخوان سوز دو روی این پیمایش بودند و در عمق ۱۵۰ متری سرما زدگی باید کنترل می شد.


وی با تأکید بر این که در عمق حدود ۵۰۰ متری باید با عبور عرضی از زیر آب می گذشتیم، ادامه داد: ساعت  ده و نیم صبح به کف غار ،تالار تیسفون رسیدیم و پس از دو ساعت استراحت، شروع به یومار زدن ،رکاب زدن با ابزار، کرده و  در نهایت ساعت 20 .18 از غار خارج شدیم .
مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان نیز با تبریک به تمامی همکاران شرکت، بیان کرد: محسن لچینانی از افتخارات ورزش شرکت است.


 محمد شفائی با اشاره به این که فرهنگ سازی از طریق ورزش همواره یکی از کارآمدترین ابزار دنیای امروز است، افزود: این فتح می تواند با رویکردی مثبت اهمیت آب در زندگی را به مردم یادآوری کند. 


وی با تأکید بر این که حضور همکاران آب منطقه ای در ورزش موجب شده اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان با موضوع بحران آبی و مشکلات ناشی از آن آشنا شوند، خاطر نشان کرد: در مقطع حساس کنونی لزوم مشارکت همگانی برای حفظ منابع آبی بیش از پیش احساس می شود و با این اقدامات مردم درک می کنند که آب و اصفهان به مراقبت بیشتری نیاز دارند.


شفایی با اشاره به داوطلبانه بودن این فتح، افزود: امیدوارم با حمایت های مقامات و مدیران از اقدامات این چنینی، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مؤثرتری در زمینه آب کشور و استان اتفاق بیفتد.
 

کد خبر: 53527
  تاریخ خبر : 1400/05/09
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/11
 پرستو ایران پور
 104
  ثبت دیدگاه