سه‌شنبه, 30 شهریور 1400
مشروح خبر :: همدان ۲۳۷ میلیون مترمکعب کسری مخزن آب دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان:

همدان ۲۳۷ میلیون مترمکعب کسری مخزن آب دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان متوسط کسری مخزن محدوده های مطالعاتی استان را ۲۳۷ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: ۲۷ فروچاله در دشت‌های استان رخ داده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، منصور ستوده با اشاره به اینکه امسال وضعیت بارش‌ها نسبت به سال گذشته با کاهش جدی روبهروبود، اظهار داشت: در سال آبی جاری 280 میلی متر بارش در استان همدان به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 40 درصد کاهش و نسبت به میانگین بلندمدت 22 درصد کاهش داشته است.

ستوده با بیان اینکه باید در بخش کشاورزی راندمان و بهرهوری آب را افزایش دهیم، گفت: اگر در بخش کشاورزی 10 درصد صرفه‌جویی صورت گیرد برابر با یکسال مصرف آب شرب استان آب ذخیره میشود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر برای تولید یک کیلوگرم سیب‌زمینی معادل 300 لیتر آب استفاده میشود، افزود: تغییر الگوی کشت در استان همدان از گیاهان پرآب‌بر به سمت گیاهان کم‌‌آب‌بر امری ضروری محسوب میشود.

وی با بیان اینکه کسری مخزن بخاطر استفاده بیش از حد از منابع آب زیرزمینی در بخش کشاورزی به وجود آمده است، تصریح کرد: دشت کبودراهنگ 80 میلیون مترمکعب کسری مخزن سالیانه دارد که معادل دو برابر حجم سد اکباتان است.

ستوده با اشاره به اینکه بهره‌برداری بیش از حد از منابع آب زیرزمینی میتواند پیامدهای سنگینی همچون ایجاد فروچاله داشته باشد، گفت: تاکنون در دشت‌های استان همدان 27 فروچاله رخ داده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با تصریح بر اینکه حجم روان‌آب خروجی در 10 سال اخیر از حوزه شمالی استان همدان 90 درصد کاهش داشته است، گفت: آبی که در طول چندین هزار سال پیش در زیر زمین ذخیره شده بود در طول سنوات اخیر عمدتا" توسط چاه‌های کشاورزی استخراج شده است.

وی با بیان اینکه برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی، قسمت‌هایی از دشتهای استان همدان به بیابان تبدیل شده است، گفت: همدان 13 دشت ممنوعه دارد که دشت کبودراهنگ به علت شرایط ویژه ممنوعه بحرانی است.

ستوده عنوان کرد: در اثر استفاده بیش از حد از منابع آب زیرزمینی پدیده فرونشست در لایه آبرفتی آبخوان‌های استان رخ داده که منجر به کاهش نفوذپذیری رسوبات شده و متعاقبا"و در صورت بارندگی، آب در سطح دشت باقی مانده و کمتر به سفره آب زیرزمینی راه پیدا می کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: بر اساس آخرین آمار واطلاعات موجود، کسری تجمعی مخازن آب استان حدود 5 میلیارد متر مکعب بوده و متوسط سالیانه حدود 237 میلیون مترمکعب نیز به کسری تجمعی افزوده می شود.

ستوده ادامه داد: کسری متوسط سالیانه مخازن آب استان تقریبا" معادل 9 برابر کل حجم سد اکباتان است.

 

کد خبر: 53533
  تاریخ خبر : 1400/05/09
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/10
 همایون
 53
  ثبت دیدگاه