شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: دشت ابهر یکی از بحرانی ترین دشتهای استان به لحاظ افت منابع آب زیرزمینی است

دشت ابهر یکی از بحرانی ترین دشتهای استان به لحاظ افت منابع آب زیرزمینی است

رئیس گروه حفاظت و بهره برداری از منابع آبهای زیر زمینی گفت: تاکنون درقالب طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی 3 هزارو 700 حلقه از چاههای غیر مجاز پر و مسلوب المنفعه شده است.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران "عبدالمجید نوری" تعیین تکلیف چاههای غیرمجاز را از دیگر اقدامات این شرکت در جهت جلوگیری از برداشت چاههای غیرمجازدانست و افزود:با جدیت تمام  و با مساعدت مراجع قضایی و نیروی انتظامی با متخلفین منابع آبی در استان برخورد می گردد.

وی خاطرنشان کرد:با توجه به کاهش بارش‌هایی که داشتیم از ۷ دشت استان ۵ دشت در استان از لحاظ برداشت منابع آب زیرزمینی به دشت بحرانی تبدیل شده است که این دشتها شامل دشت ابهر ، سجاس ، گل تپه زرین آباد و قیدار پنج دشت ممنوعه استان زنجان است.

نوری گفت:حدود 1100 میلیون مترمکعب آب زیرزمینی در استان استفاده می شود که این موضوع موجب افت سطح برخی دشتهای استان به حدود 1.5 متر در سال شده است.

وی با تاکید بر پر کردن چاههای غیرمجازدر دشت های ممنوعه اظهار داشت: با شناسایی چاههای مجازی که اضافه برداشت دارند از طریق نصب کنتور هوشمند ، ضمن تعیین خسارت وارده به آبخوان ،با تعدیل یا ابطال پروانه، برخورد قانونی صورت میگیرد.

 

 

 

کد خبر: 53812
  تاریخ خبر : 1400/05/13
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/13
 کارشناس روابط عمومی
 100
  ثبت دیدگاه