شنبه, 3 مهر 1400
مشروح خبر :: پروژه خطوط انتقال آب هویزه و دشت آزادگان در خوزستان افتتاح شد

پروژه خطوط انتقال آب هویزه و دشت آزادگان در خوزستان افتتاح شد

آئین افتتاح پروژه خطوط انتقال تامین آب تاسیسات امام علی(ع) و جنوب هویزه با حضور استاندار خوزستان و مدیرعامل سازمان آب و برق این استان برگزار شد.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"فرهاد ایزدجو" مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، در حاشیه این مراسم گفت: با توجه به اینکه تاسیسات برداشت آب امام علی دشت آزادگان، از رودخانه نیسان آبگیری می‌شد و در فصول کم آب، برای آبگیری با مشکلات کمی و کیفی مواجه می‌شدیم؛ در راستای اجرای طرح جامع غدیر، روستاهای مربوط برای آبگیری به سه مجتمع آب روستایی امام علی، شهدای جنوب هویزه و آلبوعفری از خط آبرسانی غدیر وصل شدند.
ایزدجو با بیان اینکه با افتتاح این پروژه، آب شرب با کیفیت برای مردم منطقه به میزان ۵۵ لیتر در ثانیه به شکل پایدار تامین خواهد شد، اضافه کرد: اجرای این پروژه در مدت زمان ۵۵ روز به طول ۸.۵ کیلومتر با لوله فایبرگلاس و به قطر ۳۰۰ میلی‌متر صورت گرفته است.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به هزینه‌های اجرای این طرح گفت: برای اجرای این پروژه که آب شرب جمعیتی معادل ۲۵ هزار نفر از مردم منطقه را در ۴۴ روستا تامین می‌کند، حدود ۱۹۵ میلیارد ریال هزینه شده است.
وی با اشاره به اهمیت طرح آبرسانی غدیر، اظهار کرد: این طرح در حال حاضر در فاز مقدماتی و حدودا ۴۸ درصد پیشرفت داشته است. طرح غدیر تا رسیدن به هدف نهایی که آبرسانی ۱۰۰ درصدی جامعه هدف با استفاده از آب با کیفیت و پایدار مخزن سد دز است فاصله زیادی دارد.
ایزدجو تصریح کرد: برای تامین آب شرب در مناطقی مجبور به برداشت آب از کانال‌های آبیاری شده‌ایم و این مسئله باعث ناپایداری در تامین آب می‌شود.
وی افزود: با توسعه شبکه آبرسانی غدیر هم شهرهای بیشتری دربر گرفته می‌شوند و هم آب با کیفت مناسبی به مردم می‌رسد و در این میان آب نیز پایدار خواهد بود. طرح‌های دیگری نیز برای آبرسانی در خوزستان از جمله طرح شمال شرق و جنوب شرق که مناطق جغرافیایی تحت نظرشان را پوشش می‌دهند، وجود دارند.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به کیفیت فعلی آب طرح غدیر گفت: در شرایط حاضر آب غدیر از کرخه تامین می‌شود و در آینده تامین آب این طرح از دز خواهد بود زیرا که دز کیفیتی معادل دو برابر کرخه و ای‌سی ۵۰۰ دارد که یکی از بهترین منابع آبی استان است.
وی در پایان گفت: در حال حاضر آب غدیر در شرایط مناسبی قرار داشته و به شکل مستمر از طریق آزمایشگاه‌های تخصصی به لحاظ کیفی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کد خبر: 53827
  تاریخ خبر : 1400/05/13
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/13
 ظاهری
 102
  ثبت دیدگاه