دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: کاهش 21 درصدی ذخیره آب سدهای آذربایجان غربی

کاهش 21 درصدی ذخیره آب سدهای آذربایجان غربی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: حجم آب پشت سدهای استان طبق آخرین برآورد صورت گرفته 21 درصد کاهش یافته و به 878 میلیون مترمکعب رسیده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"یاسر رهبردین" افزود: در مدت مشابه سال گذشته بیش از یک میلیارد و 110 میلیون مترمکعب آب پشت سدهای استان وجود داشت که امسال این رقم 230 میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: سد مخزنی شهید کاظمی بوکان با حجم مخزن 808 میلیون مترمکعب به عنوان بزرگترین سد مخزنی استان، در حال حاضر در حدود 325 میلیون مترمکعب ذخیره آب دارد.


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی اظهار کرد: این موضوع نشان می‌دهد که حدود 40 درصد حجم مخزن این سد بزرگ پر از آب است که بیانگر وضعیت نامناسب در حوزه آب استان است.


رهبردین گفت: در حال حاضر 14 سد در آذربایجان غربی بهره‌برداری می‌شود که شامل سدهای بوکان، مهاباد، حسنلوی نقده، ساروق تکاب، زولا و دریک سلماس، شهرچای ارومیه، بارون و شهیدقنبری ماکو، آغ‌چای چایپاره، قیقاج و ارس 2 پلدشت، سیلوه پیرانشهر و کرم آباد است.


وی با اشاره به انجام اقداماتی در راستای جلوگیری از برداشت غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی در آذربایجان غربی افزود: طی چهار ماه ابتدایی امسال، 108 حلقه چاه غیرمجاز پر و مسدود شده است که این تعداد در مدت مشابه سال گذشته 114 حلقه بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی بیان کرد: در این مدت همچنین 64 دستگاه کنتور هوشمند حجمی روی چاه‌های مجاز در استان نصب شده است .


رهبردین با اشاره به کاهش حجم ذخایر برفی و کاهش شدید بارندگی‌‌های بهاره، کاهش شدید حجم آب ورودی به مخازن سدها و برنامه ابلاغی مدیریت منابع و مصارف سدهای مخزنی اظهار کرد: مدیریت بحران کم آبی و تأمین مطمئن آب مصارف بخش‌های مختلف با اولویت آب شرب در ماه‌های پیش رو و سال آبی آتی از جمله دغدغه‌های شرکت بود که برنامه‌های ویژه ای به همین منظور عملیاتی شده است.


وی گفت: توقف عملیات رهاسازی از سدهای مخزنی حوضه آبریز دریاچه ارومیه، انتقال برداشت شرب سقز به سد چراغ‌ویس و حذف محدودیت برداشت از مخزن سد بوکان و برگزاری جلسات شورای حفاظت استان جهت اطلاع‌رسانی وضعیت خشکسالی و بحران کم آبی به وجود آمده در سطح استان به نهادها از جمله جهاد کشاورزی استان به منظور اتخاذ تدابیر و راهکارهای لازم جهت عبور از بحران، از جمله این اقدامات بوده است.

کد خبر: 53931
  تاریخ خبر : 1400/05/19
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/19
 دبیر خبر
 126
  ثبت دیدگاه