دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: پتانسیل منابع آبی آذربایجان غربی بیش از ۸ میلیارد مترمکعب است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی عنوان کرد:

پتانسیل منابع آبی آذربایجان غربی بیش از ۸ میلیارد مترمکعب است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در این جلسه با اشاره به کاهش بارندگی و ورودی سدها از تداوم رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه انتقادکرد و آن را صحیح ندانست.

به گزارش شبکه خبری آب ایران؛ یاسر رهبردین  در نشست خبری با اصحاب رسانه بااشاره به اینکه تعهد آب منطقه ای استان برای رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه ۶۱۶ میلیون مترمکعب بود که پس از رهاسازی ۲۲۰ میلیون مترمکعب،ادامه رهاسازی متوقف شد،افزود: با کاهش بارشها، کاهش آب معادل برف و کاهش حجم آب مخازن سدهای استان،  تداوم رهاسازی به سمت دریاچه ارومیه باعث ایجاد یک بحران در خصوص تامین آب شرب و خیانت به شهروندان محسوب می شد

وی ادامه داد: باتمهیدات انجام شده از بروز بحران جلوگیری شد و آب شرب و کشاورزی به عنوان معیشت اصلی مردم منطقه تامین و تا اسفند ماه نیز در تامین آب شرب در سدهای استان مشکلی نداریم.

رهبردین بااشاره به وضعیت بارشها در سال آبی جاری اظهار کرد: طی سال آبی جاری ۲۹۵ میلیمتر در ۳ حوضه آبریز (دریاچه ارومیه،زاب و ارس) بارش ثبت شده که کاهش ۲۵ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را شاهدیم.

وی خاطر نشان کرد: آب معادل برف استان طی سال جاری ۲۳۰ میلیون مترمکعب است که این میزان طی سال گذشته ۴۵۸ میلیون مترمکعب بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان تصریح کرد: آب معادل برف استان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کاهش ۵۰ درصدی و در حوضه ارس نیز کاهش ۷۲ درصدی دارد.

وی بااشاره به حجم آب مخازن سدهای استان گفت: نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۸ درصدی در حجم آب مخازن سدهای استان را شاهدیم و درصد پرشدگی مخازن در حال حاضر ۴۲ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی بااشاره به اینکه طول رودخانه های اصلی استان ۲۷۵۱ کیلومتر است،گفت:  ۱۵ رودخانه اصلی به ۳ حوضه آبریز شامل حوضه آبریز دریاچه ارومیه۹ رودخانه،زاب یک رودخانه و ۵ رودخانه در حوضه ارس وارد می شود.

رهبردین بااشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه تصریح کرد: تراز فعلی دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۸۶ متر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۵۵ سانتی متری را نشان می دهد

وی ادامه داد:  در حال حاضر وسعت دریاچه ارومیه ۲۵۱۳ کیلومتر مربع است و ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب حجم آب موجود در دریاچه ارومیه است. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بااشاره به اینکه پتانسیل منابع آبی استان ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب است،  یادآور شد:  ۶.۵ میلیارد مترمکعب حجم آبهای سطحی استان و یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب های زیر زمینی استان است

 

کد خبر: 53976
  تاریخ خبر : 1400/05/23
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/23
 دبیر خبر
 123
  ثبت دیدگاه