دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: دشت قوچان سالانه ۸۰ سانتیمتر افت آب دارد

مدیر امور آب شهرستان قوچان خبر داد:

دشت قوچان سالانه ۸۰ سانتیمتر افت آب دارد

از بین رفتن ۹۰ درصد محصولات مزارع دیم در شهرستان قوچان گواه وضعیت بغرنج خشکسالی است تا جایی که ساکنان روستاها را نیز با عطش و کسری آب مواجه کرده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،مدیر امور منابع آب قوچان با بیان این مطلب گفت: متأسفانه دشت قوچان سالانه ۸۰ سانتی‌متر افت آب دارد، همچنین دو دشت قوچان نیز از وضعیت ممنوعه به نقطه بحرانی رسیده که با ادامه این روند بدون شک شاهد آسیب‌ به تأسیسات شهری خواهیم بود.

"سیدموسی حسینی جعفرآبادی" افزود: شهرستان قوچان از دیرباز یک منطقه با بارش نسبتاً خوب بوده و اقتصاد کشاورزی منطقه نیز بر همین مبنا ترسیم‌ شده است اما متأسفانه در ۱۵ سال گذشته کمبود بارش‌ها و پراکندگی و رگباری بودن آن خسارت جبران‌ناپذیری به اقتصاد کشاورزی این منطقه وارد کرده است.

وی با اشاره به آمار بارش‌ها در سال جاری تصریح کرد: در شهرستان تا اواخر خردادماه ۱۴۴ میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم که در مقایسه با سال گذشته ۵۴ درصد و نسبت به میانگین درازمدت ۳۶ درصد کاهش دارد.

مدیر امور منابع آب شهرستان قوچان در ادامه درباره راهکار مناسب برای برون رفت از این بحران خاطرنشان کرد: همان‌طور که اشاره شد به دلیل کمبود بارش‌ها، شهرستان قوچان یکی از شهرستان‌های پرتنش آبی طی چندین سال گذشته بوده است و در کنار آن خشکسالی‌های اخیر نیاز به حل مسائل در حوزه‌های شرب، کشاورزی و آب‌های سطحی دارد تا بتوان با مدیریت صحیح از این بحران عبور کرد اما در این میان تغییر الگوی کشت و خروج از کشت سنتی به دلیل هدر رفت آب ضرورتی انکارناپذیر است

کد خبر: 54365
  تاریخ خبر : 1400/06/16
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/06/16
 کارشناس روابط عمومی
 94
  ثبت دیدگاه