دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: اولین نیروگاه برق آبی شرق کشور افتتاح شد

اولین نیروگاه برق آبی شرق کشور افتتاح شد

آیین افتتاحیه نیروگاه برق آبی سد ارداک با حضور مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، فرمانده سپاه امام رضا(ع) و هیات مدیره گروه راه نو در محل سد ارداک برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، محمد علایی با اشاره به اینکه سد ارداک با حدود ۷۰ میلیارد تومان اعتبار از منابع ملی در سال ۹۱ به بهره برداری رسید، اظهار کرد: این سد ۳۰ میلیون مترمکعب آب تنظیمی دارد.
وی افزود: منبع آبی که از آورد رودخانه تامین می شود حدود ۳۹ میلیون متر مکعب و تامین آب شرب مشهد، تنظیم حق آبه کشاورزان، صنعت و ... ۱۴  میلیون متر مکعب  است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه تامین انرژی برای هر مملکت یکی از نیازهای پایه ای و دغدغه اصلی مدیران هر نظام است، ادامه داد: ظرفیت تنظیمی( تولیدی)نیروگاه ها در کشور ۸۴ هزار مگاوات است که ۱۷ درصد از آن برق آبی یا تجدید پذیر و مابقی، حرارتی است.
علایی بیان کرد: تامین اعتبار تولید یک کیلووات ساعت برق در کشور از جنس تجدید پذیر  ۷۱۰ یورو، از جنس گازی ۳۰۰ یورو و سیکل ترکیبی ۶۰۰ یورو است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه در گذشته یکی از مشکلات اصلی در این سد، خروجی آب پر انرژی بود، گفت: این آب های اضافی باعث تخریب پایین دست می شد که با افتتاحیه نیروگاه برق آبی، انرژی آب مهار و هدایت شد و این مقدار آب از بخش کشاورزی باعث تولید ۲۰۰ کیلووات برق می شود.
علایی ادامه داد: اگر آب از بخش شرب و بهداشت مشهد  نیز وارد این مجموعه شود ۲۵۰ کیلووات انرژی اضافه خواهد شد که مجموعا ۴۵۰ کیلووات ظرفیت این نیروگاه می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه مدت زمان اخذ مجوز اینگونه طرح ها باید در حداقل زمان ممکن صادر شود، گفت: توسعه جز به جز صورت می‌گیرد، مدیران و کارشناسان اجرایی باید با حل مسایل مهم به اشتغال و تولید مملکت کمک کنند.

کد خبر: 54378
  تاریخ خبر : 1400/06/16
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/06/17
 کارشناس روابط عمومی
 200
  ثبت دیدگاه