دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: 900 هکتار از اراضی پایاب سد آغ چای شهرستان چایپاره آماده بهره برداری شد

900 هکتار از اراضی پایاب سد آغ چای شهرستان چایپاره آماده بهره برداری شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی طی بازدید از سد بابا احمد چالدران و آغ چای از آمادگی برای بهره برداری از 900 هکتار از اراضی پایاب سد آغ چای خبرداد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، یاسر رهبردین" در حاشیه بازدید از سد بابا احمد چالدران و آغ چای که با همراهی مدیرکل بازرسی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی انجام شد، با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در راستای مانع زدایی و کمک به رشد تولید بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی گفت: سد بابا احمد توسط شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی از محل طرح‌های عمرانی استانی به اتمام رسیده که جهت بهره‌مندی اراضی کشاورزی از آب این سد بایستی شبکه پایاب آبیاری توسط سازمان جهاد کشاورزی اجرا شود.

وی افزود: در همین راستا جهت مانع زدایی و کمک در تسریع روند اجرایی پروژه، زمین‌های لازم جهت احداث ایستگاه‌های پمپاژ از سوی شرکت آب منطقه‌ای در اختیار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
رهبردین در ادامه اظهار کرد: با توجه به استقبال کشاورزان منطقه و آماده سازی زمین‌های کشاورزی، در مهر ماه اولین آب پاییزه به زمین‌های تحت شرب منطقه قابل برداشت خواهد بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی در ادامه بازدید از سد آغ جای و وضعیت آب کشاورزی و شرب روستای بهستان گفت: سد آغ چای با حجم مخزن 211 میلیون مترمکعب در حال حاضر دارای 127 میلیون مترمکعب آب است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته 25 درصد کاهش داشته است، با این وجود مشکلی از نظر تخصیص آب کشاورزی به میزان 85 میلیون مترمکعب و 35 میلیون مترمکعب آب شرب شهرستان خوی نداریم.
رهبردین با اشاره به اینکه در حال حاضر از سد آغ چای فقط در بخش کشاورزی تخصیص داده شده است، گفت: اراضی پایاب سد آغ چای 8500 هکتار بوده که از این میزان 3500 هکتار اراضی بهبود شهرستان چایپاره و مابقی اراضی توسعه بین شهرستان‌های چایپاره و پلدشت است.
وی در ادامه افزود: با هماهنگی شرکت آب منطقه‌ای و سازمان جهاد کشاورزی، آب مورد تخصیص برای اراضی بهبود 14 هزار مترمکعب برای هر هکتار طی یک سال در نظر گرفته شده بود که با اجرای شبکه آبیاری نوین تحت فشار توسط سازمان جهاد کشاورزی باعث صرفه‌جویی 5300 متر مکعبی در این بخش شد و با آزادسازی 9 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شده توانستیم 2000 هکتار از اراضی شهرستان چایپاره را در طرح توسعه قرار دهیم که آبیاری اراضی روستای بهستان نیز در این طرح است.
رهبردین افزود: 900 هکتار از اراضی پایاب آغ چای در شبکه اصلی و همچنین در شبکه فرعی آماده بهره‌برداری است و همچنین با توجه به مشکلات روستای بهستان در اسرع وقت مطالعات و بودجه لازم جهت تامین آب شرب و کشاورزی این روستا تامین خواهد شد.  
"سجاد دده جانی" مدیرکل بازرسی استان آذربایجان غربی نیز با تقدیر از حرکت جهادی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی در این مدت زمان کوتاه گفت: همه باید توجه داشته باشیم که منشاء امنیت غذایی و کشاورزی آب است. خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی توسط شرکت آب منطقه‌ای در این مدت زمان کوتاه صورت گرفته و امیدواریم ادامه‌دار باشد.

کد خبر: 54691
  تاریخ خبر : 1400/06/27
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/06/27
 دبیر خبر
 82
  ثبت دیدگاه