چهارشنبه, 9 آذر 1401
مشروح خبر :: طرح احداث 2 سد در حوضه آبریز هامون جازموریان در حال مطالعه است

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان وبلوچستان عنوان کرد

طرح احداث 2 سد در حوضه آبریز هامون جازموریان در حال مطالعه است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان با اشاره به طرح‌های توسعه آتی شهرستان دلگان گفت: طرح احداث دو سد خاکی سرابدوک و اسفند به منظور مهار سیلاب‌های فصلی و توسعه اراضی کشاورزی در حال مطالعه است

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"محمد دلمرادی" درباره طرح‌های در دست مطالعه این شرکت اظهار کرد: سد سرابدوک با 45 درصد پیشرفت فیزیکی در مطالعات فاز یک با هدف مهار آب‌های رودخانه سراب و به‌منظور بهبود و توسعه اراضی کشاورزی روی این رودخانه در حوضه اصلی هامون جازموریان، در حال احداث است.

وی اضافه کرد: این سد از نوع خاکی با حجم 383 میلیون مترمکعب و طول تقریبی 315 متری تاج ساخته خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: سد اسفند یکی دیگر از طرح‌های در دست مطالعه این شرکت است که در حال حاضر 52 درصد از مطالعات مرحله اول آن به پایان رسیده و هدف از ساخت آن مهار سیلاب‌ رودخانه‌های فصلی و کنترل آن به منظور ارتقا و بهبود شرایط کشاورزی منطقه خواهد بود.
وی افزود: این سد در 73 کیلومتری جنوب جازموریان روی رودخانه اسفند ساخته شده و قادر خواهد بود 1126 هکتار از اراضی مستعد منطقه را به زیرکشت ببرد.
دلمرادی ادامه داد: حجم مخزن سد اسفند 35 میلیون مترمکعب با ارتفاع 35 متر با طول تاج 384، عرض 10 متر و از ‌نوع خاکی خواهد بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان تصریح کرد: به منظور مهار سیلاب‌های فصلی و جلوگیری از تخریب زمین‌ها و باغات کشاورزی منطقه و همچنین انحراف رودخانه برای جلوگیری از تخریب منازل مسکونی تاکنون در منطقه دلگان 914 متر دیواره حفاظتی از نوع گابیونی شامل 304 متر درهودیان، 170 چاه میرک، 440 محسن آباد چاه شور ساخته شده است.
دلمرادی درباره وضعیت منابع آبی استان نیز گفت: منابع آبی در حوزه هامون جازموریان منابع آب زیرزمینی است که در حال حاضر 1320 حلقه چاه دارای پروانه بهره‌برداری 1860 حلقه چاه تعیین تکلیفی فرم پنج و 264 حلقه تعیین تکلیفی فرم یک وجود دارد.
شهرستان دلگان یکی از مناطق اصلی کشاورزی با 1320 حلقه چاه دارای پروانه بهره‌برداری در جنوب سیستان و بلوچستان و در حوضه آبریز هامون جازموریان قرار دارد.

کد خبر: 54951
  تاریخ خبر : 1400/07/07
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/07/07
 درگی
 313