یکشنبه, 14 آذر 1400
مشروح خبر :: ۲.۵ میلیون مترمکعب آب برای احیای تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد در آذربایجان غربی رهاسازی شد

۲.۵ میلیون مترمکعب آب برای احیای تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد در آذربایجان غربی رهاسازی شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت :با رهاسازی ۲.۵ میلیون مترمکعب آب از سد مهاباد به تالاب کانی برازان این شهر، این تالاب جانی دوباره یافت و از خطر خشک شدن رهایی یافت.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،یاسر رهبر دین، با اشاره به روند احیای این تالاب گفت: کاهش بارندگی در سال جاری موجب کاهش شدید آب در این تالاب و نگرانی مردم منطقه شده بود.

وی افزود:  به جهت اینکه این تالاب زیستگاه پرندگان کمیابی بود و با توجه به اینکه در فصل پاییز پرندگان به این تالاب مهاجرت می‌کنند، خشکی تالاب و کمبود آب، این تالاب را با خطر جدی مواجه کرده بود.

رهبردین افزود: با برنامه‌ریزی‌هایی که در خصوص مدیریت منابع و مصارف شهرستان مهاباد انجام شد، مقرر گردید با حفظ آب شرب شهرستان مقدار یک تا سه میلیون مترمکعب آب به این تالاب رها سازی شود که براساس برنامه تا کنون 2.5 میلیون مترمکعب آب به این تالاب انتقال یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان ابراز امیدواری نمود در صورت بهبود وضعیت بارشهای استان روند رهاسازی آب برای احیای این تالاب ادامه پیدا نماید.

این گزارش می افزاید انجام رهاسازی آب از سد مهاباد سالانه با احجام مشخص و در فصول غیر زراعی انجام میگیرد و این رهاسازی صرفاً جهت سیراب نمودن تالاب کانی برازان و در راستای حفظ مسایل زیست محیطی منطقه در شرایط خشک سالی انجام گرفت.

تالاب بین‌المللی کانی‌برازان با وسعتی افزون بر 907 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی و آب این تالاب از رودخانه مهاباد تأمین می شود و این رودخانه از سد مهاباد جاری شده پس از سیراب کردن تالاب کانی برازان راه خود را به دریاچه ارومیه ادامه می‌دهد.

بخش جنوبی تالاب در دامنه کوه قره داغ واقع شده و کوه مذکور و به دلیل موقعیت توپوگرافی و وجود توده‌های نی‌زار، پذیرای بیشترین جمعیت پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی از جمله گونه در خطر انقراض اردک سرسفید و گونه‌های حمایت‌شده اردک مرمری، پلیکان، قو، فلامینگو، حواصیل عقاب تالابی و همچنین سایر پرندگان همچون انواع غاز، انواع مرغابی، آنقوت است.

کد خبر: 55263
  تاریخ خبر : 1400/07/22
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/07/22
 دبیر خبر
 75