سه‌شنبه, 16 آذر 1400
مشروح خبر :: ثبت ۳۰ فروچاله در دشت‌های استان همدان

ثبت ۳۰ فروچاله در دشت‌های استان همدان

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: در ۳۰ سال گذشته حدود ۳۰ مورد فروچاله در مناطق مختلف این استان شناسایی و ثبت شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،محمد ضروری گفت: همه این فروچاله‌ها در شمال و شمال غرب استان همدان هستند به طوری که ۱۵ مورد آن در دشت کبودراهنگ و ۱۵ مورد دیگر نیز در دشت رزن- قهاوند ایجاد و ثبت شده اند.

وی تصریح کرد: نخستین فروچاله استان همدان در سال ۱۳۷۱ در محدوده روستای «همه کسی» شهرستان بهار و آخرین مورد آن نیز سال ۱۳۹۷ در نزدیکی روستاد «کِردآباد» شهرستان کبودرآهنگ ایجاد شده است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: بیشترین عمق فروچاله‌ها در استان همدان مربوط به فروچاله روستای کردآباد با ۳۰ متر است و در مواردی نیز فروچاله‌هایی به عمق یک متر نیز در استان ثبت شده است.

محمد ضروری افزود: سالانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون متر مکعب برداشت مازاد آب در استان همدان داریم که این موجب افزایش شیب منفی هیدروگرافیک‌های مصرف آب به عنوان یکی از مهمترین دلایل ایجاد فروچاله‌ها می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید با برنامه ریزی دقیق و اصلاح الگوی کشت، آب‌های زیرزمینی مدیریت شود، افزود: در سه تا چهار سال گذشته اقدامات خوبی در راستای حفظ آب‌های زیرزمینی انجام شده و با توجه به انسداد چاه‌های غیر مجاز و افزایش میزان بارندگی، روند شیب تند افت آب‌های زیر زمینی متوقف شده است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: در سال آبی گذشته میزان بارش‌ها ۴۲ درصد نسبت به سال قبل و ۲۲ درصد نسبت به دوره بلند مدت کاهش یافته است که این کاهش طی یک سال آینده اثرات خود را نشان می‌دهد.

 

کد خبر: 55318
  تاریخ خبر : 1400/07/25
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/07/25
 همایون
 62