سه‌شنبه, 16 آذر 1400
مشروح خبر :: انتقال آب از سد تالوار نیازمند تخصیص ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار/ کاهش برداشت آب از سد اکباتان همدان

انتقال آب از سد تالوار نیازمند تخصیص ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار/ کاهش برداشت آب از سد اکباتان همدان

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: برای انتقال آب از سد تالوار سه ایستگاه پمپاژ در مسیر انتقال پیش‌بینی شده که نیازمند تخصیص ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"حمیدرضا جانباز"  ظهر امروز سه‌شنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق استان همدان که با حضور وزیر نیرو برگزار شد، با اشاره به اینکه وضعیت خشکسالی در طول ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است، اظهار کرد: در چنین شرایطی وزارت نیرو درصدد است با برنامه‌ریزی مناسب و دقیق از منابع استفاده کند تا مشکلی متوجه شهرها و روستاهای کشور نباشد.

وی با بیان اینکه ما از پنج‌ماه پیش با توجه به عدم بارش‌ها، کاهش برداشت از سد اکباتان همدان را در دستور کار قرار دادیم، اضافه کرد: بر همین اساس میزان برداشت از ۱۲۰۰ لیتر بر ثانیه به ۷۰۰ لیتر در ثانیه کاهش یافت تا چاه‌های جایگزین به کمک بیایند.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در ادامه با اشاره به اینکه انتقال آب از سد تالوار نیازمند تخصیص ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار است، عنوان کرد: سه ایستگاه پمپاژ در مسیر انتقال آب از این مسیر وجود دارد که بر همین اساس دو مخزن از مخازن این ایستگاه‌ها به صورت پیش ساخته تهیه خواهد شد.
وی افزود: همچنین این خط نیازمند ۹۰ کیلومتر خط انتقال برق است که با بهره‌گیری از دیزل ژنراتورهای سیار این مشکل نیز مرتفع خواهد شد.
جانباز همچنین از نیاز به اجرای ۱۰ کیلومتر خط انتقال آب خبر داد و گفت: در نظر داریم برنامه زمان‌بندی ضربتی آبرسانی از سد تالوار در کوتاه‌ترین زمان ممکن امکان‌پذیر شود.
وی در خصوص تکمیل تصفیه‌خانه همدان نیز افزود: تنها بخشی از عملیات لوله گذاری تصفیه‌خانه باقی مانده که با تلاش شبانه‌روزی می‌توان پیش از آغاز فصل گرما ۶۰۰ لیتر بر ثانیه آب را به همدان منتقل کرد.

کد خبر: 55405
  تاریخ خبر : 1400/07/28
 علی بخشی
 124