سه‌شنبه, 5 بهمن 1400
مشروح خبر :: بارش‌های اخیر تنها یک درصد در ورودی سدها اثر گذاشت

معاون آب و آبفای وزیر نیرو:

بارش‌های اخیر تنها یک درصد در ورودی سدها اثر گذاشت

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه بارندگی‌های سه روز اخیر تاثیر محدودی در متوسط بارش کل کشور داشتند، گفت: اثر این بارندگی‌ها در ورودی سدهای کشور که حدود ۵۰ درصد آب شرب را تامین می کنند، یک درصد بیشتر نبوده است.

به گزارش  شبکه خبری آب ایران، به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «قاسم تقی زاده خامسی» امروز (یکشنبه- شانزدهم آبان‌ماه) در صفحه اینستاگرام خود نوشت: بارش‌های سه روز گذشته در برخی استان‌ها مثل قم، اصفهان، قزوین، تهران، مرکزی، یزد و کرمان درصد بارندگی را نسبت به متوسط ۵۲ ساله که معیار اصلی در مقایسه بارش است افزایش داد.

وی ادامه داد: در ۴۵ روزی که از سال آبی جدید (ابتدای مهر۱۴۰۰ تا انتهای شهریور۱۴۰۱) می‌گذرد، در استان‌های قم ۲۱۷ درصد، یزد ۱۸۸ درصد، کرمان ۷۱ درصد، اصفهان ۵۳ درصد، البرز ۴۷ درصد، گلستان ۴۷ درصد، گیلان ۳۳ درصد و مازندران ۶ درصد نسبت به متوسط ۵۳ ساله اخیر بارندگی افزایش یافته است.

معاون وزیر نیرو نوشت: ۱۵ استان دیگر با اینکه نسبت به متوسط دوره ۵۲ ساله عقب هستند ولی نسبت به سال آبی پارسال بارش بیشتری داشته اند.

تقی زاده خامسی افزود: اما استان‌های ایلام، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، خراسان جنوبی و کرمانشاه هنوز نسبت به سال آبی پارسال هم از باران کمتری برخوردار شده اند.

وی ادامه داد: متوسط بارندگی کشور حدود ۲۴۰  میلیمتر است که در ۴۵ روزگذشته ۱۵.۸ میلیمتر بارندگی داشته است که در مجموع نسبت به متوسط ۵۲ ساله ۷ درصد کاهش و نسبت به سال گذشته ۱۸۷ درصدافزایش را نشان می دهد.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو نوشت: برای استان های کردستان، فارس، هرمزگان، خراسان رضوی، کرمانشاه و بوشهر با اینکه نسبت به متوسط ۵۲ ساله فاصله زیادی دارند اما نسبت به سال گذشته در همین دوره بارندگی قابل توجه بوده است.

تقی زاده خامسی ادامه داد: اثر این بارندگی ها در ورودی سدهای کشورکه حدود ۵۰ درصد آب شرب را تامین می کنند، یک درصد بیشتر نبوده است.

به گزارش ایرنا، میزان بارش‌ها در مهر امسال نسبت به دوره بلندمدت ۵۳ ساله کاهش ۴۲ درصدی داشته است.

 

 

کد خبر: 55776
  تاریخ خبر : 1400/08/16
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/08/17
 علی بخشی
 145