چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: افزایش ۲۴ درصدی کسری مخزن آبخوان‌های خراسان جنوبی

افزایش ۲۴ درصدی کسری مخزن آبخوان‌های خراسان جنوبی

کسری مخزن آبخوان‌های خراسان جنوبی از مهرماه ۱۳۹۹ تا مهرماه جاری با افزایش ۲۴ درصدی نسبت به سال آبی ماقبل به ۱۲۵.۲۵ میلیون متر مکعب رسید.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،مدیرعامل این شرکت، کاهش ۴۸ درصدی بارش در سال آبی افزایش ۲۴ درصدی کسری مخزن آبخوان‌های خراسان جنوبی گذشته را یکی از عوامل اصلی افزایش کسری مخزن عنوان کرد و گفت:دشت سرایان و بشرویه به ترتیب با کسری مخزن ۱۶ و ۱۴ میلیون مترمکعب بیشترین کسری مخزن استان را به خود اختصاص داده اند.

"سعید سروری" متوسط افت سطح آب زیرزمینی آبخوان‌های استان در سال آبی ۱۴۰۰-۹۹ را ۲۵ سانتیمتر دانست و گفت: بیشترین افت مربوط به دشت خضری جنوبی با ۹۹ سانتیمتر است و دشت‌های سده و چاهک موسویه شمالی با افت‌های ۹۶ و ۵۸ سانتیمتر در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی افزود:حل بحران آب به سادگی ممکن نیست و باید یک دوره گذار را طی کنیم؛ دوره‌ای که به دوره ریاضت آبی هم از آن یاد می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گفت:اجرای سند سازگاری با کم آبی استان موثرترین راه برای مقابله با وضعیت موجود است، برنامه سازگاری با کم آبی مصوبه ملی است و باید مدیران دستگاه‌های اجرایی به صورت جدی آن را عملیاتی کنند.

کد خبر: 55879
  تاریخ خبر : 1400/08/22
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/08/22
 مدیر روابط عمومی سایت
 265