دوشنبه, 4 بهمن 1400
مشروح خبر :: 1500 هکتار از اراضی حریم و بستر رودخانه زاینده رود آزادسازی شد

1500 هکتار از اراضی حریم و بستر رودخانه زاینده رود آزادسازی شد

مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه ای اصفهان از آزاد سازی یک هزار و 500 هکتار از اراضی حریم و بستر رودخانه زاینده رود خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، احمدرضا صادقی امروز در مراسم تقدیر و تشکر از کارکنان دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه ای اصفهان و شرکت های همکار، افزود:  برغم مشکلات و کمبود منابع مالی و تنگناهای اقتصادی و از سوی دیگر فشارهای اجتماعی تا کنون 2 هزار و 300 تخلف در بالادست سد زاینده رود شناسایی و پرونده قضایی آن تشکیل شده است.

مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه ای اصفهان ادامه داد: علاوه بر آن تاکنون ۹۰ کیلومتر دیوارسازی و ۱۵۰ کیلومتر آزادسازی در حریم و بستر رودخانه‌های اولویت‌دار استان انجام و حدود ۴۰۰ کیلومتر شاخص‌گذاری در حد و بستر رودخانه‌ها در کل استان انجام شده است.

صادقی تصریح کرد: علاوه بر این گلوگاه های خسارت سیل نیز شناسایی شدند.

وی اضافه کرد: 110 هکتار مربوط به پایین دست رودخانه زاینده رود نیز آزادسازی و رفع تصرف شد.

صادقی با بیان اینکه تاکنون مطالعات بر روی ۲ هزار و 500 کیلومتر از رودخانه‌های استان انجام شد، خاطرنشان کرد: پاسخ گویی به بیش از 2 هزار استعلام در رابطه با حریم و بستر رودخانه نیز از دیگر اقدامات دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه ای اصفهان بود.

وی ادامه داد: تا کنون 935 ادوات برداشت غیر مجاز آب توقیف شده است.

مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه ای اصفهان اضافه کرد: در پایین دست سد آبشار حفاظت از پساب و جلوگیری از برداشت آن به عهده این دفتر است و همکاران با تمامی قوا از برداشت و مصرف آن در کشاورزی جلوگیری می کنند.

زاینده رود به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر به عنوان بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران از کوه‌ های زاگرس مرکزی سرچشمه می گیرد و در نهایت به تالاب بین المللی گاوخونی در شرق اصفهان می‌ ریزد.

کد خبر: 56298
  تاریخ خبر : 1400/09/09
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/09/10
 پرستو ایران پور
 58