جمعه, 6 خرداد 1401
مشروح خبر :: تجهیز 50 درصد از چاههای مجاز شهرستان خلخال به کنتور هوشمند

تجهیز 50 درصد از چاههای مجاز شهرستان خلخال به کنتور هوشمند

مدیر امور منابع آب خلخال با تاکید بر اینکه تمامی چاه‌های صنعتی خلخال هم اکنون به کنتور هوشمند مجهز شده‌اند، اظهار داشت: با پیگیری‌های به عمل آمده توسط امور منابع آب این شهرستان در سال جاری ۱۰ حلقه چاه کشاورزی نیز مجهز به کنتور هوشمند شدند که با این اقدام هم اکنون بیش از ۵۰ درصد از چاه‌های مجاز برداشت آب این شهرستان دارای کنتور هوشمند هستند.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، رضا شمسی درجلسه کارگروه مقابله با سیل و طغیان رودخانه‌های خلخال گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته مقرر شده تا پایان سال جاری همه مالکان چاه‌های عمیق و یا دهان گشاد کشاورزی اقدام به نصب کنتور هوشمند کنند.

وی از انسداد ۳۲ حلقه چاه غیر مجاز برداشت آب کشاورزی درطول سال جاری در مناطق مختلف این شهرستان خبر داد و گفت: با مسدود شدن این چاه‌ها بیش از ۵۰۰ هزار متر مکعب در استفاده از آب سفره‌های زیرزمینی صرفه‌جویی شد.

مدیر امور منابع آب خلخال با بیان اینکه امسال سه هکتار از اراضی تصرف شده در حریم و بستر رودخانه های این شهرستان با تشکیل ۲۰ مورد پرونده قضایی در دادگستری این شهرستان رفع تصرف شده است گفت: در همین مدت مسیری به طول ۲ کیلومتر از بستر رودخانه‌های خلخال لایروبی شد.

 شمسی افزود: در حال حاضر مطالعات حریم و بستر ۲۰۰ کیلومتر از ۷۰۰ کیلومتر طول مسیر رودخانه‌های دائمی و فصلی این شهرستان به پایان رسیده، ۸۰ کیلومتر نقشه‌برداری شده و همچنین ۲۵ کیلومتر از حریم و بستر رودخانه‌های خلخال نیز روپرگذاری شده است.

وی با بیان اینکه ۲ کیلومتر از مسیر رودخانه‌های این شهرستان از داخل شهر خلخال عبور می‌کند اظهار کرد:خلخال دارای ۵۲ رودخانه فصلی و دائمی بوده و در مجموع سالانه بیش از ۳۰ میلیون مترمکعبر آب در منابع آبی این شهرستان تولید و از طریق ۶ خروجی به رودخانه قزل اوزن سرازیر می‌شود.

فرماندار شهرستان خلخال نیز در این جلسه گفت: با وجود کاهش ۵۰ درصدی میزان بارندگی‌های هشت ماهه امسال این شهرستان نسبت به سال گذشته، خطر جاری شدن سیل در مواقع بارندگی‌های شدید همچنان این شهرستان را تهدید و خشکسالی امسال نباید موجب غفلت مسئولان با سیل و طغیان رودخانه شود.

مسعود یگانه با بیان اینکه اجرای طرح‌های آبخیزداری علاوه بر رفع خطر سیل موجب افزایش آب سفره‌های زیر زمینی می‌شود،افزود:برای رفع خطر سیلاب در سایر مناطق و ارتفاعات مشرف به این شهر نیز اجرای طرح‌های آبخیزداری ضروری است.

 

کد خبر: 56380
  تاریخ خبر : 1400/09/13
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/09/14
 رئیس اداره روابط عمومی
 111