چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: معاون حفاظت، بهره‌برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز رودخانه‌های کرخه و مرزی غرب، از سدهای گاوشان و ژاوه بازدید نمود.

معاون حفاظت، بهره‌برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز رودخانه‌های کرخه و مرزی غرب، از سدهای گاوشان و ژاوه بازدید نمود.

اولین جلسه معاون حوضه آبریز رودخانه‌های کرخه و مرزی غرب و هیئت همراه، با معاون و جمعی از مدیران حوزه حفاظت و بهره‌برداری شرکت‌های آب منطقه‌ای کردستان و کرمانشاه در محل سالن جلسات سد گاوشان، برگزار گردید .

به گزارش شبکه خبری آب ایران، در ابتدای جلسه معاون حفاظت، بهره‌برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز رودخانه‌های کرخه و مرزی غرب، اظهار داشت: یکی از مواردی که احساس شد نیاز است معاونت‌های حفاظت و بهره‌برداری دو استان در کنار یکدیگر باشند این است که سد گاوشان منافع دو استان را در حوزه آب تأمین می‌کند.

وی افزود: نظر به اینکه تولیت سد گاوشان با شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه است، این شرکت برنامه منابع و مصارف سالیانه را با هماهنگی شرکت آب منطقه‌ای کردستان تدوین و جهت تصمیم‌گیری نهایی به شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارسال می نماید.

معاون حوضه آبریز رودخانه‌های کرخه و مرزی غرب به وضعیت نگران کننده سدهای کشور اشاره و عنوان کرد: با توجه به خشکسالی‌های اخیر وضعیت ذخایر آب پشت سدهای کشور، بسیار کاهش یافته به نحوی که سد کرخه که جزء سدهای بزرگ کشور می باشد و دارای حجمی معادل 5 میلیارد متر مکعب بوده که در حال حاضر کل حجم آب مفیدی که در این سد وجود دارد 746 میلیون متر مکعب است.

 محمدزاده تنظیم دقیق برنامه منابع و مصارف را ضروری دانست و افزود: وقتی که یک شرکت بناست برنامه منابع و مصارف آب را ببندد باید موارد مهمی مانند آب قابل برنامه‌ریزی، تخصیص ابلاغی، حجم آب موجود در سد و مصارف را در نظر بگیرد.

معاون حفاظت، بهره‌برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز رودخانه‌های کرخه و مرزی غرب: جایگزینی برای آب وجود ندارد.

محمدزاده در ادامه افزود: کردستان و کرمانشاه سابق به عنوان آب منطقه‌ای غرب تعامل و ارتباط خوبی داشتند و این همراهی امروز نیز باید در راستای تأمین منافع مردم ادامه یابد.

وی در خصوص چالشهای حوزه حفاظت و بهره‌برداری اظهار داشت: پیشانی هر شرکت آب منطقه‌ای، حوزه حفاظت و بهره‌برداری است. چرا که ارتباط مستقیم با مردم دارد و در صورتی که منابع مالی و آبی تأمین باشد، هر شخصی می تواند به راحتی این منابع را مدیریت کند اما هنر یک مدیر واقعی در مواقع بحرانی و تنش‌زا نمایان می‌شود و در زمان چالش، باید مدیریت صحیح صورت بگیرد.

وی پیشنهاد و ارائه راهکار اصولی در جهت مدیریت منابع و مصارف از سوی شرکت‌های آب منطقه‌ای را مهم دانست و عنوان کرد: نظر به اینکه عمده مصارف آب در بخش کشاورزی و شرب است؛ لذا این شرکت‌ها باید همفکری و تعامل با جهاد کشاورزی و شرکت آبفا داشته و نتایج جلسات را به مدیران بالادستی جهت تصمیم‌گیری کلان، منعکس نمایند.

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه: تعامل و همکاری مابین دو استان در خصوص توزیع عادلانه آب امری مهم و تاثیرگذار است.

 

گفت: شایسته است مسأله تخصیص و برنامه‌ریزی برای منابع و مصارف آب دو استان از محل سد گاوشان به یک نقطه تفاهم مشترک برسد.

 مرادی بر مصرف بهینه آب تاکید کرد و افزود: امروز مسأله برخورد با آب باید بسیار دقیق و کارشناسی شده انجام شود چرا که نبود این ماده حیاتی لطمات جبران ناپذیری به کلیه بخش‌های کشاورزی، صنعت، شرب و زیست محیطی خواهد زد و هنری که ما به عنوان متولیان بخش آب دو استان باید بکار ببریم همدلی و مدیریت صحیح منابع و مصارف است.

وی ادامه داد: اگر بنا باشد دو استان بر سر موضوع تقسیم آب سد گاوشان تفکرات جزیره‌ای و خودمحوری داشته باشند در نهایت این مردم و کشاورزان هستند که متضرر می شوند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه، اظهار داشت: منابع و مصارف باید در قسمتی که فرهنگ مشترکی وجود دارد، بطور مساوی صورت بگیرد.

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان: دیدگاه‌ها در حوزه آب باید منطقه‌ای باشد.

 

 عرفان مؤمن‌پور به مباحث مطرح شده در جلسه اشاره کرد و گفت: موارد مطروحه در دو بخش شامل تخصیص، تولیت و بهره‌برداری سد گاوشان است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان افزود: سند اول تخصیص در دهه 80 بسته شده و تا امروز سندهای متفاوتی در حوزه تخصیص گاوشان تدوین شده و آنچه در سال 1398 مطرح شد افزایش تخصیص آب شرب کرمانشاه بود.

وی افزود: دیدگاه‌ها در حوزه آب باید منطقه‌ای باشد اما آنچه که امروز ما شاهدش هستیم تخصیص آب بخش کشاورزی از سد گاوشان برای استان کرمانشاه، بیشتر از کردستان است. در حالیکه اراضی در یک محدوده مطالعاتی قرار دارد و بستر و زیرساخت‌ها در هر دو استان مشابه است.

وی به بهره‌برداری از سد گاوشان اشاره و افزود: ما از مجموع اندک 5 هزار هکتار که در شبکه برای کردستان تعیین شده، در حال حاضر حدود 2 هزار هکتار در حال کشت داریم و شرکت آب منطقه‌ای کردستان خصوص تأمین آب این اراضی تلاش کرده به صورت انقباضی عمل نماید.

 

پس از این جلسه معاون حفاظت، بهره‌برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز رودخانه‌های کرخه و مرزی غرب به همراه هیات همراه، معاون و حفاظت و بهره برداری و جمعی از مدیران شرکت آب منطقه‌ای کردستان از سد ژاوه نیز بازدید بعمل آوردند. در این بازدید مهندس اقبال شانظری معاون اجرایی این سد نیز توضیحاتی در خصوص منابع و مصارف ژاوه برای حاضرین عنوان نمود.

شایان ذکر است: پس از استقرار ساختار جدید بخش آب در وزارت نیرو در سال 1399 ، مدیریت منابع آب از متمرکز به حوضه‌ای تغییر یافت و استان کردستان با استان‌هایی همچون کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان، همدان و آذربایجان غربی، در نگهداری و بهره‌برداری از منابع آبی موجود به صورت مشترک و تحت مدیریت واحد، اقدام خواهند نمود.

کد خبر: 56506
  تاریخ خبر : 1400/09/19
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/09/20
 مدیر روابط عمومی
 305