یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: لزوم همکاری دستگاه ها برای حفظ منابع آبی استان خراسان جنوبی

لزوم همکاری دستگاه ها برای حفظ منابع آبی استان خراسان جنوبی

معاون حفاظت، بهره‌برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز فلات مرکزی و شرقی،گفت: همکاری دستگاه ها برای حفظ منابع آبی استان خراسان جنوبی لازم و ضروریست.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"عبداله فاضلی" در جلسه بررسی مشکلات آب بخش کشاورزی استان  خراسان جنوبی با  بیان اینکه 99.5 درصد مصارف آب خراسان جنوبی از آب های زیرزمینی است گفت: برای حفظ ظرفیت های  آبخوان ها، باید طرح احیا و تعادل بخشی با همکاری دستگاه های مربوط اجرایی شود.

وی به لزوم مشارکت و همکاری همه نهادها بخصوص انجمن صنفی کشاورزی جهت مدیریت مصرف منابع آبی تاکید کرد و گفت:

مدیریت مشارکتی آب در عمل منجر به کاهش هزینه‌های دولتی، افزایش مسئولیت‌پذیری کشاورزان و مشارکت در نگهداری و استفاده از زیرساخت‌ها و در نهایت ارتقاء بهره‌وری آب می‌شود.

در ادامه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی، با اشاره به اینکه در اجرای قانون، به شرایط مردم توجه کنیم، خاطر نشان شد: همه ما مکلف به اجرای قانون هستیم اما در اجرای قانون، باید شرایط را بسنجیم و انتفاع مردم را هم ببینیم.

"محمد فرهادی"  گفت: تمکین به قانون دو طرفه است و مردم و دولت باید به صورت همزمان دیده شوند، نه این که اجرای آن به گونه ای باشد که نارضایتی هایی را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: خراسان جنوبی به لحاظ قانون مداری مردم از استان های پیشرو و سرامد است.

به گفته وی، ۲۲ سال خشکسالی پی در پی معیشت مردم استان را با مشکل مواجه ساخته و درآمد مردم که اغلب از کشاورزی و دامداری است را به شدت کاهش داده لذا باید در اجرای قوانین این مسایل را مدنظر داشته باشیم.

معاون استاندار، اجرای موفق طرح هوشمند سازی چاه های کشاورزی را نمونه ای از عمل به قانون در استان عنوان کرد و گفت: این قانون درحالی در خراسان جنوبی مورد تأکید قرار گرفته که خیلی از استان ها هنوز موفقیتی در این زمینه ندارند.

فرهادی بر مدیریت آب به صورت مشارکتی تأکید کرد و گفت: این کار یک کار گروهی است و باید همه در کنار هم برای تحقق آن، برنامه ریزی کنیم.

وی با تاکید بر برخورد با چاه‌های غیر مجاز، متذکر شد:اصلاح و تعدیل پروانه های بهره برداری از چاه های کشاورزی باید به صورت پلکانی انجام شود.

شایان ذکر است؛ در این جلسه که با حضور مدیر عامل شرکت آب منطقه ای ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان همراه بود، بر جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های کشاورزی، اصلاح الگوی کشت، اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری، کاهش هدر رفت آب شرب از شبکه و استفاده از پساب تصفیه خانه های فاضلاب به ویژه پساب فاضلاب بیرجند تأکید شد.

کد خبر: 56546
  تاریخ خبر : 1400/09/21
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/09/21
 مدیر روابط عمومی سایت
 179