جمعه, 6 خرداد 1401
مشروح خبر :: نایب رییس جدید کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی

نایب رییس جدید کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی

«علیرضا سلامت» نماینده جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان نایب رییس جدید کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی انتخاب شد.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ، در هفتاد و دومین اجلاس کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی که روز پنجشنبه 25 آذر ماه 1400 با حضور نمایندگان 57 کشور عضو بصورت مجازی برگزار شد، "علیرضا سلامت" با کسب آرا لازم برای یک دوره سه ساله (2021-2024) به سمت نائب رئیس این کمیسیون برگزیده شد.

کمیسیون بین‌المللی آبیاری زهکشی به عنوان یک نهاد غیر دولتی با هدف اشاعه علوم و دانش فنی، توسعه و کاربرد فنون در بخش آبیاری و زهکشی در ماه‌ ژانویه سال‌ 1951 به‌ ابتکار سازمان‌ مرکزی آبیاری کشور هند، تشکیل‌ گردید و در حاضر 57 کشور، عضو این نهاد بین المللی می باشند. کشور ایران نیز در سال‌ 1334 به‌ عضویت‌ این‌ کمیسیون‌ درآمد و کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران در سال 1347 در ایران ایجاد شده است.

هر ساله در زمان اجلاس کمیسیون بین الملل آبیاری و زهکشی،  نایب روسای جدید کمیسیون از بین نمایندگان معرفی شده توسط کشورها برای مدت سه سال متوالی با کسب آرا حداکثر انتخاب می شوند. نایب روسا از بین اعضای فعال گروه‌های کاری کمیسیون که سوابق موثری در مدت زمان فعالیت خود داشته برگزیده شده و وظیفه ایشان پایش و نظارت مستمر فعالیت های کمیته های ملی عضو کمیسیون در منطقه تحت پوشش خود با هدف ارتقای سطح عملکرد آنها می باشد.

علاوه بر علیرضا سلامت از ایران،  سوگی هیرو واتانابه از کشور ژاپن و عزیز فرتاهی از کشور مراکش دو نایب رئیس دیگر بعنوان نایب روسای جدید کمیسیون برای یک دوره سه ساله (2021-2024) انتخاب شدند.

 علیرضا سلامت در حال حاضر معاون مرکز امور بین الملل وزارت نیرو می باشند. ایشان در طی بیش از دو دهه فعالیت در این کمیسیون، رئیس گروه کار کارشناسان جوان آبیاری، نایب رئیس گروه کار نهمین اجلاس شورای جهانی آب، عضو کمیته دایمی نظارت بر فعالیت های فنی و عضو کمیته مالی کمیسیون بوده اند و علاون بر آن عضو هیات اجرایی کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران می باشند.

کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران یکی از نهادهای فعال در حوزه آبیاری و زهکشی کشورمان می‌باشد که تاکنون حدود 180 عنوان کتاب و نشریه با موضوعات آبیاری، زهکشی، مدیریت سیل، بهره‌وری آب کشاورزی، مشارکت کشاورزان در مدیریت آبیاری، ارزیابی عملکرد طرح‌ها و موارد دیگر منتشر کرده است و برای دو بار به عنوان بهترین کمیته ملی آبیاری و زهکشی در سطح بین‌المللی برگزیده شده و مورد تقدیر قرار گرفته است.

کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران، این موفقیت را به جامعه علمی کشور تبریک عرض می گوید.

علاقمندان برای دریافت اطلاعات تکمیلی میتوانند به آدرس اینترنتی   https://icid-ciid.org/member/member_profile/587  مراجعه نمایند.                              

کد خبر: 56697
  تاریخ خبر : 1400/09/27
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/09/28
 علی بخشی
 691