یکشنبه, 19 آذر 1402
مشروح خبر :: وزیر نیرو به‌ منظور اطلاع از آخرین وضعیت پروژه‌های نیمه‌ تمام، از سد ژاوه در استان کردستان بازدید کرد.

وزیر نیرو از سد ژاوه در استان کردستان بازدید کرد

وزیر نیرو به‌ منظور اطلاع از آخرین وضعیت پروژه‌های نیمه‌ تمام، از سد ژاوه در استان کردستان بازدید کرد.

وزیر نیرو به‌ منظور اطلاع از آخرین وضعیت پروژه‌های نیمه‌ تمام، از سد ژاوه در استان کردستان بازدید کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"علی اکبر محرابیان" صبح روز سه‌شنبه در سفری یک‌روزه با هدف بازدید از چند طرح آبرسانی و برقی و اطلاع از آخرین وضعیت پروژه‌های نیمه‌ تمام و در دست اقدام در حوزه‌های آب، از سد ژاوه در استان کردستان بازدید کرد.

لازم به ذکر است سد مخزنی ژاوه از نوع بتن غلتکی با طول تاج 300 متر و ارتفاع 87 متر از پی  و حجم مخزن 94 میلیون مترمکعب در 25 کیلومتری شهر سنندج احداث شده است.
این طرح آب‌های خروجی حوضه کرخه غربی را در محل رودخانه ژاوه رود، حاصل از تلاقی رودخانه های قشلاق و گاوه رود در مخزن سد ژاوه مهار و توسط خط انتقالی به طول 34.7 کیلومتر، شامل یک تونل 600 متری در ابتدای مسیر و 34.1 کیلومتر خط لوله به قطر 1900 میلی‌متر، آب را به سد مخزنی سورال واقع در دشت قروه و دهگلان منتقل می‌کند.
این طرح با هدف انتقال متوسط سالانه 70 میلیون متر مکعب در سال برای تعادل بخشی آبخوان دشت قروه دهگلان، تامین نیاز آبی حدود ۱۲ هزار هکتار از اراضی اطراف مخزن سد و مسیر سامانه انتقال آب، کنترل سیلاب‌های رودخانه ژاوه و توسعه اقتصادی واجتماعی منطقه، احداث یک نیروگاه 5 مگاواتی، ایجاد اشتغال موثر و مفید در بخش‌های کشاورزی، پرورش آبزیان و ایجاد جاذبه گردشگری طبیعی، تعادل بخشی آبخوان دشت قروه دهگلان احداث شده است.

کد خبر: 56942
  تاریخ خبر : 1400/10/07
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/10/11
 علی بخشی
 762