یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: چشمه میرزازمان بازسازی و اصلاح گردید

چشمه میرزازمان بازسازی و اصلاح گردید

در راستای تکریم حقوق شهروندان، کوهنوردان و ورزشکاران چشمه قدیمی میرزازمان آبیدر، با استفاده از منابع مالی داخلی شرکت، بازسازی شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،مدیر عامل این شرکت به اهمیت حفاظت از کلیه منابع آبی خصوصاً چشمه‌های استان اشاره کرد و گفت: آب بعنوان بنیانی‌ترین عنصرحیات یکی ازموارد تاثیرگذار درتوسعه پایدار مناطق خشک محسوب میشود، آب برای معیشت جمعیت درحال افزایش عامل حیاتی است و این عنصر همواره درپیدایش تمدن‌های بشری نقشی اساسی داشته و در شرایط بحران کنونی، کشور ما بویژه نواحی خشک آن درمعرض تهدیدهایی همچون خشکسالی و بحران آب‌های زیرزمینی، نابودی قنوات و درمجموع نابودی سرچشمه‌های حیات قراردارد.

وی افزود: باعنایت به توسعه پایدار که چشم انداز حال و آینده را مورد توجه قرارمی‌دهد حمایت و حفاظت ازچشمه‌ها و منابع آبی از جمله چشمه‌های سطحی و قنوات مورد تأکید است و در ایران نیز بنا به شرایط جغرافیایی و از جمله بارندگی اندک بویژه در نواحی خشک، شهرها و روستاها بیشتر در پیرامون منابع آبی استقرار یافته‌اند و در واقع حیات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی مناطق خشک و نیمه‌خشک ایران به چشمه‌های سطحی و قنوات وابسته می‌باشد.

 آرش آریانژاد خاطرنشان کرد: این شرکت با توجه به مشکلات مالی عدیده ای که دارد و اینکه برای بازسازی و ساماندهی این چشمه ردیف اعتباری مشخصی نداشت؛ اما در راستای حفاظت و صیانت از منابع آبی استان خصوصاً چشمه‌های واقع در کوه آبیدر سنندج و در جهت رضایتمندی عموم شهروندان و گردشگران گرامی، ضمن صرف هزینه قابل توجه از محل اعتبارات داخلی،  با همکاری گروه‌های کوهنوردی، فعالان زیست محیطی و مؤسسات مردم نهاد، نسبت به بازسازی و اصلاح چشمه قدیمی موسوم به میرزازمان در کوه آبیدر، اقدام نمود.

کوه آبیدر یکی از جاذبه های گردشگری شهر سنندج بوده، که با چشمه‌های زیر زمینی فراوان و چشم انداز بسیار زیبایی که دارد به یکی از جاذبه های گردشگری غرب تبدیل شده است. در واقع واژه آبیدر (آببهدر) به معنی جایی است که از آن آب فراوان تراوش می شود.

از زمانی که شهر سنندج بنیان نهاده شد، آب چشمه‌های آبیدر به شهر منتقل گردید و این آب‌ها از دل کوه آبیدر سنندج که پارک جنگلی نیز در آن خودنمایی می کند، هنوز سرچشمه قنات عمارت‌های تاریخی خسروآباد، آصف، وکیل و تعدادی از بناهای تاریخی دیگر است.

برخی از مکان‌های گردشگری مشهور آبیدر عبارتند از: کانی شفا، ماماتکه، گویزه کویر، خضر زنده (خیرزنه)، تاقه‌دار، امیریه، هفت آسیاب، بان شلانه، کچک(سنگ) قرآن، کانی کچک و قله آبیدر، که پناه‌گاهی هم برای کوهنوردان در آنجا ساخته شده است.

کد خبر: 57148
  تاریخ خبر : 1400/10/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/10/15
 مدیر روابط عمومی
 188