جمعه, 6 خرداد 1401
مشروح خبر :: انسداد ۱۰۷ حلقه چاه غیرمجاز آب در غرب خراسان رضوی

انسداد ۱۰۷ حلقه چاه غیرمجاز آب در غرب خراسان رضوی

در راستای اجرای سند سازگاری با کم آبی ۱۰۷ حلقه چاه غیرمجاز آب در ‏شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد در غرب خراسان رضوی، از ابتدای امسال ‏مسدود شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،مدیر امور منابع آب سبزوار با اعلام این خبر گفت: این چاه‌های غیرمجاز آب، با تلاش کارشناسان حقوقی و دریافت دستور قضایی، بسته شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، "محمد ثابتی مقدم" افزود: طی سالیان گذشته، برداشت بی‌رویه آب سبب افت سطح آب‌های زیرزمینی در این منطقه شده که انسداد چاه‌های غیرمجاز، نقش موثری در جلوگیری از افت آب‌های زیرزمینی دارد.

وی خاطرنشان کرد: در ۵ سال اخیر، عملیات انسداد ۱۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز، توسط امور آب ناحیه غرب خراسان رضوی انجام شده و در این مدت، ۷ میلیون متر مکعب آب از این راه، صرفه‌جویی شده است.

"ثابتی مقدم" یادآور شد: برای جلوگیری از برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی، همه چاه‌های دارای پروانه کشاورزی این منطقه، مجهز به شمارشگر هوشمند شده‌اند که این موضوع، بیش از ۲۰ درصد حجم برداشت آب‌های زیرزمینی را کاهش داده است.

مدیر امور منابع آب سبزوار اظهار داشت: شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد، زیر پوشش خدمات امور آب ناحیه غرب خراسان رضوی هستند و ۱۸ درصد از کل منابع آبی استان، در محدوده این ۶ شهرستان قرار دارد.

کد خبر: 57258
  تاریخ خبر : 1400/10/21
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/10/21
 کارشناس روابط عمومی
 62