جمعه, 6 خرداد 1401
مشروح خبر :: تداوم ساخت شبکه پایاب سد دوستی

تداوم ساخت شبکه پایاب سد دوستی

اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، برتداوم ساخت شبکه پایاب سددوستی تاکید ‏کردند وتداوم محرومیت مردم سرخس از آب شرب سد دوستی را قانع کننده ندانستند.‏

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، رئیس کمیسیون کشاورزی و اعضای کمیته آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به همراه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی از دشت سرخس و سدهای شوریجه و دوستی بازدید کردند و سپس در نشستی با فرماندار، رئیس شورای شهر و جمعی از کشاورزان و مسئولان در محل سد دوستی به بررسی مطالب، گزارش ها و بررسی های میدانی انجام شده پرداختند و قول پیگیری آن را در دیگر حوزه ها به خصوص در کمیسیون کشاورزی و در بحث تامین اعتبارات دادند.

حجت الاسلام جعفری رئیس  کمیته آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس  با اشاره به نقش شهرهای مرزی در حراست از امنیت کشور گفت: حفظ جمعیت در روستاها وشهرهای مرزی از اولویت های نظام است، چرا که درکنار نیروهای مسلح ما در مرزها این مرزنشینان هستند که امنیت پایدار را تامین می کنند، بنابراین تقویت بنیه درآمدی و معیشتی مردم از اهداف استراتژیک نظام است.

وی در ادامه با توجه به بحرانی شدن دشت سرخس دربحث منابع آبی زیرسطحی افزود: تلاشمان در کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی و آب بر این خواهد بود که در بحث تامین اعتبارات این بخش ها در بودجه ۱۴۰۱ نگرش دقیق تر وجدی تری داشته باشیم.

حجت الاسلام جعفری خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون اعتقاد دارند سدی که پایاب درستی نداشته باشد، بهره مندی مطلوبی در بخش کشاورزی وتوسعه آن ندارد، بر همین اساس تلاش می کنیم اعتبارات حوزه پایاب سد دوستی را در خصوص کانال های درجه یک و... تامین کنیم و دقیق تر ببینیم.

وی درپایان با اشاره به حقابه شرب مردم سرخس که سال هاست اعتبارات آن به صورت قطره چکانی تزریق می شود و مردم از آب باکیفیت برخوردار نیستند، تصریح کرد: تلاش می کنیم این مسائل را درحوزه های خودش و به خصوص وزارت نیرو و دعوت از وزیر در کمیسیون  پیگیری کنیم.

در ابتدای این نشست، علائی مدیرعامل آب منطقه ای استان با ارائه گزارشی از تاریخچه طرح مطالعاتی سد دوستی و مراحل ساخت وبهره برداری آن در سال ۸۴  گفت: سد دوستی از آن زمان آب‌گیری شده و تا کنون حدود ۷ میلیارد مترمکعب ورودی و ذخیره آب داشته که طی این مدت سهم کشور ما و ترکمنستان به طور مساوی حدود دو میلیارد مترمکعب بوده است.

وی  افزود: از میزان آبی که سهم ماست حدود یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون مترمکعب تاکنون در بخش آب شرب و صنعت به شهرستان مشهد انتقال یافته و 1137 میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی شهرستان سرخس رهاسازی شده و حدود ۱۳ میلیون مترمکعب حق شرب وصنعت سرخس است که به عدم تکمیل خط انتقال تاکنون تحقق پیدا نکرده است.

علائی در ادامه بر ضرورت تامین اعتبار پروژه شبکه سد دوستی که حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد تاکید کرد و یادآور شد: از عزیزان کمیسیون تقاضا داریم درخصوص تامین اعتبار سد شوریجه که هم اکنون ۲۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و همچنین اعتبارات خط انتقال آب سد دوستی به شهر سرخس که از زمان بهره برداری سد قطره چکانی تزریق شده ما را همراهی کنند.

وی درپایان با ارائه دو طرح، دیپلماسی آب با ترکمنستان وافغانستان را مطرح و تصریح کرد: باید از فرصت پیش آمده در افغانستان استفاده و موضوع دشت های هرات، سرخس و مشهد را با طرف افغانستانی مطرح کنیم و در این بسته پیشنهادی بحث خدمات دهی فنی، مهندسی و تامین برق و... را برای تامین آب بیشتر برای کشور پیش بینی و در ارتباط با ترکمنستان موضوع انتقال خط لوله از دریاچه حوض خان به سد دوستی به طول ۱۴۸ کیلومتر را که ۶۰ کیلومتر آن در خاک ترکمنستان است، پیگیری کنیم که این می تواند در پیش بینی های بحرانی آینده نقش موثری داشته باشد.

کد خبر: 57395
  تاریخ خبر : 1400/10/27
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/10/28
 کارشناس روابط عمومی
 64