جمعه, 6 خرداد 1401
مشروح خبر :: تسریع اتمام پروژه های بخش آب استان آذربایجان شرقی

تسریع اتمام پروژه های بخش آب استان آذربایجان شرقی

استاندار آذربایجان شرقی در دیدار با معاون آب و آبفای وزیر نیرو، خواستار تسریع اتمام پروژه های بخش آب استان شد.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ، عابدین خرم در این دیدار ضمن اشاره به برنامه های پیش بینی و اجرا شده توسط آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب استان در پیک مصرف سال جاری ، با توجه به اهمیت رفع مشکلات آب شرب تبریز و شهرستانها و روستاهای استان، خواستار سریع در تخصیص اعتبار لازم برای رفع تنش آبی احتمالی پیک مصرف ۱۴۰۱ شد.

تسریع در اجرای پروژه انتقال آب ارس به دشت شبستر و تبریز و برنامه ریزی و اهتمام در تکمیل پروژه های نیمه تمام استان با عمر متوسط ۱۵ ساله در زمینه سد و شبکه و راه سازی، دیگر خواسته استاندار آذربایجان شرقی از معاون آب و آبفای وزیر نیرو بود.

 عابدین خرم با توجه به اهمیت پروژه های تأمین آب در بخش های شرب، صنعت و کشاورزی، به عنوان زیرساخت های اساسی تولید، اشتغال و توسعه، ضرورت توجه بیشتر به این مقوله را یادآور شد.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو ضمن تشکر از توجه ویژه استاندار به بخش آب و پیگیری های مستمر وی در مدت کم حضور دولت جدید درخصوص مسایل آب استان، یادآور شد: شرکت های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب استان درخصوص انجام پروژه های کوتاه مدت تامین آب شرب برای گذر از تنش آبی، برنامه ریزی لازم را انجام داده اند که سعی خواهد شد اعتبار مورد نیاز اعلامی در حداقل زمان ممکن تأمین شود.

 محمد جوانبخت، درخصوص پروژه انتقال آب ارس اظهار داشت: این پروژه جزو پروژه های مهم استان و وزارت نیرو است که ۳۵ کیلومتر از آن در قالب توسعه بهره‌برداری از ارس اجرا شده و به یاری خدا اجرای مابقی آن به زودی آغاز خواهد شد.

معاون وزیر نیرو  در امور آب و آبفای افزود: در سطح کشور با انباشت پروژه های نیمه تمام حوزه آب و فاضلاب رو به رو هستیم که خوشبختانه وزارت نیرو برنامه‌ریزی خوبی با انتخاب پروژه های اولویت دار منابع آب کشور  انجام داده و اکثر پروژه های مهم استان شامل سد شهریار، شهیدمدنی، سد پیغام چای، گرمی چای، شبکه قلعه چای، شبکه آیدوغموش، شبکه سهند، سد قیزقلعه سی، سد خداآفرین و شبکه مربوطه، آبرسانی به مرند(جلفا و روستاهای مسیر)، آبرسانی به شهرستان میانه و شبکه توسعه بهره برداری از ارس در اولویت قرار گرفته اند و با تامین اعتبار مورد نیاز ظرف حداکثر سه سال به بهره‌برداری خواهند رسید.

در این سفر معاون وزیر نیرو در راس هیئتی در کمیسیون مشترک فنی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در خصوص کارهای بر مانده سدهای خداآفرین و قیزقلعه سی در جلسه ای دو روزه با معاون وزیر انرژی جمهوری آذربایجان، به بحث و گفت و گو پرداختند و توافقاتی در این زمینه حاصل شد که طی پروتکلی به امضای طرفین رسید.

کد خبر: 57467
  تاریخ خبر : 1400/11/01
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/11/01
 علی بخشی
 218