جمعه, 6 خرداد 1401
مشروح خبر :: حداکثر بارندگی، حداقل خسارت

به دلیل اقدامات امور منابع آب صورت گرفت

حداکثر بارندگی، حداقل خسارت

بارش‌های زمستانه هفته پایانی دی‌ماه شهرستان‌های تحت مدیریت امور منابع آب ‏تربت جام با اقدامات انجام شده توسط دفتر مهندسی رودخانه‌های این اداره در طول سال به نحوی شایسته ‏کنترل شد با وجود حداکثر بارندگی خسارت‌ها به حداقل رسید‎. ‎

به گزارش شبکه خبری آب ایران، "یوسف اختری" مدیر امور منابع آب تربت جام با بیان این خبر تصریح کرد: در فاصله یک روز طبق اطلاعات هواشناسی در برخی مناطق تایباد و باخرز ۴۰ تا ۸۰ میلیمتر و در تربت‌جام و صالح‌آباد نیز بیش از ۳۰ میلیمتر بارندگی گزارش شده است که با عنایت خدای متعال و تلاش شبانه‌روز همکاران با وجود شدت و میزان باران کمترین خسارت را در منطقه شاهد بودیم.

مدیر امور منابع آب گفت: در دو سال آبی اخیر که خشکسالی در کشور حاکم بوده به منظور پیشگیری از تبعات وقوع سیلاب بیش از ۳۰ کیلومتر لایروبی و بیشتر از ۶۰ هکتار رفع تصرفات رودخانه‌ها و مسیل‌ها برای ایمن‌سازی و رفع خطر سیل انجام گرفته است.

وی در رابطه با ورود سیلاب به بخش‌هایی از شهرهای احمدآباد صولت و سمیع‌آباد گفت: متأسفانه در بالادست احمدآباد بندخاکی غیرمجاز وجود دارد که سابقا توسط امور آب بازگشایی شده بود اما توسط افراد متخلف ترمیم و آبگیری شده بود که با شکستن آن معبر ورودی شهر دچار آبگرفتگی شد. با تلاش مدیریت بحران شهرستان و شهرداری مشکل بلافاصله حل شد و در ادامه پیگیری قضایی در مورد متخلفان در دستور کار خواهد بود.

اما در سمیع‌آباد و روستاهای مجاور با توجه به حذف مسیل‌های بالادست توسط برخی کشاورزان طی سالیان قبل در ماه‌های گذشته به طور جدی پیگیر تهیه نقشه‌های مطالعاتی تعیین حدود حریم و بستر رودخانه‌های بخش بوده‌ایم و به زودی با هماهنگی قضایی و مشارکت مردم شریف پایین‌جام پروژه ساماندهی مسیل‌های منطقه را کلید خواهیم زد تا  دغدغه ورود سیلاب به محدوده شهر و روستاها برای همیشه از بین برود.

وی همچنین از آبگیری سدهای منطقه از جمله سد استای (تایباد)، سد شهید دهقان (باخرز)، سد ملو (تربت‌جام) و سدهای کالکراب و سراب (صالح‌آباد) در پی بارش‌های اخیر خبر داد.

کد خبر: 57497
  تاریخ خبر : 1400/11/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/11/03
 کارشناس روابط عمومی
 66