جمعه, 6 خرداد 1401
مشروح خبر :: آبشار داورزن سبزوار ثبت ملی شد

آبشار داورزن سبزوار ثبت ملی شد

رییس دانشکده جغرافیا و علوم محیطی دانشگاه حکیم سبزواری از ثبت ملی بلندترین ‏آبشار شرق کشور در داورزن خبر داد‎.‎

به گزارش شبکه خبری آب ایران، «زهرا قلیچی پور» با اعلام این خبر گفت: در همکاری علمی این دانشکده با اداره میراث فرهنگی داورزن، مجموعه آبشارهای بفره شهرستان داورزن در غرب خراسان، به عنوان بلندترین آبشار شرق کشور، با تلاش‌های چندین ساله دغدغه‌مندان محیط زیست، میراث فرهنگی و جامعه دانشگاهی، در فهرست میراث طبیعی ملی کشور، ثبت شد.

«محمد ثابتی مقدم» مدیر امور آب شهرستان سبزوار در این رابطه گفت: مستندات علمی و تکمیل فرم‌های ثبت ملی فرایند ثبت این میراث طبیعی ارزشمند در فهرست میراث طبیعی ملی کشور، در دانشکده جغرافیا و علوم محیطی و توسط پژوهشگران دانشکده جغرافیا و علوم محیطی دانشگاه حکیم سبزواری به سرپرستی دکتر زنگنه اسدی عضو هیات علمی و سرپرست دانشگاه، انجام شد.

وی افزود: دره زیبا و ییلاقی بفره شهرستان داورزن، در ۳۵ کیلومتری شمال غرب شهر سبزوار واقع شده که رودخانه دائمی و پرآب بفره، در آن جریان دارد. تعداد این آبشارها بین ۳۰ تا ۳۳ مورد در نوسان بوده که بسته به میزان بارندگی و ترسالی‌ها، تعداد تشکیل آنها نیز متغیر می‌باشد. بر طبق گزارش‌های موجود، کم ارتفاع‌ترین آبشار ۴ متر و بلندترین آن ۹۶ متر، ارتفاع دارد.

کد خبر: 57498
  تاریخ خبر : 1400/11/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/11/03
 کارشناس روابط عمومی
 58