چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: توجه ویژه دولت سیزدهم به طرح آبرسانی غدیر خوزستان/کنفرانس مهندسی رودخانه فرصتی برای حل چالش‌های مهم رودخانه‌ها

توجه ویژه دولت سیزدهم به طرح آبرسانی غدیر خوزستان/کنفرانس مهندسی رودخانه فرصتی برای حل چالش‌های مهم رودخانه‌ها

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به تاکید دولت سیزدهم برای تامین آب آشامیدنی پایدار روستاها و شهرهای این استان گفت: جهاد آب رسانی در وزارت نیرو آغاز شده است که در این راستا توجه به طرح های آب رسانی به ویژه طرح آب رسانی غدیر در خوزستان در ماه های اخیر سرعت گرفته است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"فرهاد ایزدجو" در آیین افتتاح دوازدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی رودخانه در سالن همایش‌های سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه آبرسانی به شهرها و روستاهای کشور در دستور کار دولت قرار گرفته است، افزود: طرح آبرسانی غدیر تامین کننده ۵۲ درصد آب شرب پایدار جمعیت خوزستان است که تکمیل و بهره‌برداری از آن در دولت سیزدهم شتاب گرفته است.

وی با بیان اینکه رودخانه‌ها منابع آبی سطحی مهم در کشور هستند، گفت: قرار گرفتن ایران در فلات خشک و نیمه خشک و از طرفی رشد جمعیت و شهرنشینی موجب شده تا از منابع آبی و رودخانه‌های کشور بهره برداری مناسب تر و هوشمندانه تری انجام شود.
ایزدجو گفت: خوزستان از دیرباز پیشتاز احداث سازه های آبی بر رودخانه های خروشان عبوری بوده است که سازه های شوشتر به عنوان ۱۳ اثر تاریخی شامل پل‌ها، بندها، آبشارها و کانال‌های دست کند و ایجاد یک سیستم یکپارچه مدیریتی آب نشان از دیرینه بودن موضوع مدیریت آب در خوزستان است.
وی خوزستان را پیشرو در صنعت آب کشور دانست و ادامه داد: وجود ۱۰ رودخانه دائمی، ۱۵ سد مخزنی، تنظیمی و انحرافی همچنین شبکه های مهم زهکشی وضعیت خاصی از منابع آب را در این استان به نمایش گذاشته است.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان از مهار سیل سال ۹۸ به عنوان کار خوب مهندسی یاد کرد و افزود: این سیل با استفاده از ظرفیت های علمی و متخصصان کشور و وجود زیرساخت‌های آبی به خوبی مهار شد.
ایزدجو گفت: خشکسالی سال‌های گذشته و تعامل سازنده صنعت آب و برق با بخش کشاورزی برای تامین حداکثری آب در فصل های گرم سال، توانمندی صنعت آب خوزستان را نشان می‌دهد.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به وجود تجربه‌های ارزنده مدیریت منابع آب و مهندسی رودخانه در منطقه خوستان اظهار داشت: با وجود ظرفیت‌های بسیار، این استان با مشکلات وچالش های زیادی نیز در حوزه آب دست به گریبان است که مدیریت هوشمندانه تر منابع آبی در استان را الزامی کرده است.
وی بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی برای ارتقای سواد آبی را مورد تاکید قرار داد و گفت: بهره گیری از شبکه‌های مجازی، فرصتی برای ارتقای آموزش‌های عمومی به منظور ارتقای سوادآبی و همکاری مردم است که باید بیش از پیش مورد استفاده قرارگیرد.
ایزدجو ادامه داد: این کنفرانس فرصتی برای بازخوانی بدون تعصب مشکل‌ها و نگاه علمی به جنبه‌های مختلف رودخانه‌های از جمله لایروبی، رسوب، فرسایش و مسایل زیست محیطی و مهم رودخانه‌هاست.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: حضور اساتید صاحب نام ملی و بین المللی در این سمینار موجب شده تا محیطی علمی برای پاسخ به سوال‌ها و چالش‌های مهم رودخانه‌ها و تبادل نظر میان صاحب نظران را فراهم آورد.
وی با بیان اینکه این کنفرانس در ۱۲ محور تمام جنبه های دانش مدیریت آب را پوشش می‌دهد، افزود: از ورود پژوهشگران کشور برای ارایه راه حل‌های علمی به منظور حل چالش‌ها و مسایل منابع آبی استقبال می‌شود.
این کنفرانس قدیمی‌ترین کنفرانس علمی مهندسی آب در کشور است که بیش از سه دهه سابقه برگزاری دارد
دوازدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی رودخانه که 4 بهمن کار خود را در اهواز آغاز کرده تا ۶ بهمن ماه ادامه دارد.

کد خبر: 57534
  تاریخ خبر : 1400/11/04
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/11/05
 ظاهری
 151