پنجشنبه, 10 خرداد 1403
مشروح خبر :: به برکت آب تنظیم شده توسط سامانه گرمسیری؛ارزش محصولات تولیدشده در کشت تابستانه امسال از مرز هزار میلیارد ریال گذشت

به برکت آب تنظیم شده توسط سامانه گرمسیری؛ارزش محصولات تولیدشده در کشت تابستانه امسال از مرز هزار میلیارد ریال گذشت

تاکنون در شبکه‌های آبیاری قطعه اول سامانه گرمسیری در محدوده سرپل ذهاب در استان کرمانشاه؛ سطحی بیش از 17 هزار هکتار به بهره برداری رسیده که ارزش محصولات کشاورزی تولیدشده در کشت تابستانه امسال از مرز هزار میلیارد ریال گذشت.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، بر اساس گزارش اداره جهاد کشاورزی شهرستان سرپل ذهاب درمجموع 23912 تن (هر هکتار 8 تن) محصول ذرت در سطح مزارع تحت پوشش قطعه اول طرح گرمسیری تولیدشده و این در حالی است که در شرایط قبل از احداث شبکه‌ها، در فصل تابستان امکان کشت ویژه‌ای در منطقه مقدور نبوده است.

از سوی دیگر مجموع ارزش محصولات تولید شده در ‌کشت تابستانه امسال در گستره‌ای به مساحت 3 هزار هکتار ذرت و 120 هکتار انگور، معادل هزار میلیارد ریال بوده است.

انتظار می‌رود در صورت تکمیل زنجیره صنایع جانبی و تبدیلی، با توجه به قابلیت‌های مرزی منطقه درزمینه صادرات؛ رشد تصاعدی چشمگیری در زمینه ارزش افزوده و اشتغال غیرمستقیم این طرح شاهد باشیم.

لازم به ذکر است با توجه به اتمام عملیات اجرائی شبکه‌های مدرن آبیاری اصلی و فرعی آبیاری در قطعه اول سامانه گرمسیری، دشتهای ازگله، جگیران،‌ذهاب شمالی، ذهاب جنوبی، حومه قراویز و قسمتی از اراضی جگرلو به زیر کشت رفته و علاوه بر تولید ثروت برای جامعه کشاورزان منطقه، اشتغال‌زایی پایداری در منطقه به وجود آمده است.

کد خبر: 57581
  تاریخ خبر : 1400/11/06
 علی بخشی
 382