یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: ۵۳۰ حلقه چاه آب مجاز در محدوده دریاچه زریبار مریوان وجود دارد

۵۳۰ حلقه چاه آب مجاز در محدوده دریاچه زریبار مریوان وجود دارد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کردستان گفت : ۸۶۸ حلقه چاه آب مجاز و دارای پروانه بهره‌برداری در مریوان حفر شده که ۵۳۰ مورد آن در محدوده دریاچه زریبار است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، عرفان مؤمن‌پور با اشاره به اینکه این چاه‌ها در بخش‌های شرب، کشاورزی و خدمات حفر شده و در حال استفاده است، اظهار داشت: هم اکنون ۱۸۶ حلقه چاه آب غیرمجاز در حوضه مریوان-  زریبار وجود دارد و تاکنون ۶۶ حلقه نیز از چاه‌های غیرمجاز مسدود شده است.

وی به تأمین آب شرب مریوان از ۳۳ حلقه چاه در محدوده دریاچه زریبار اشاره کرد و گفت: بعد از انتقال آب سد گاران به تصفیه‌خانه مریوان، این چاه‌ها بعنوان منبع اولیه تأمین آب شرب از مدار خارج خواهند شد که به نفع دریاچه زریبار است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان، با بیان اینکه سد گاران در سنوات گذشته آبگیری شده است، افزود: خط انتقال آبرسانی به مریوان و شبکه چهار هزار و ۶۰۰ هکتاری پایاب در حال اجرا بوده که سه هزار و ۲۰۰ هکتار آن آماده است.

 مؤمن‌پور یادآور شد: در حال حاضر آبرسانی به شهر مریوان از محل سد گاران به صورت آزمایشی به میزان ۲۰۰ لیتر بر ثانیه انجام می‌شود که با توجه به اعتباری که در سفر وزیر نیرو به استان برای این طرح اختصاص یافت، امیدواریم تصفیه‌خانه هر چه سریعتر تکمیل و آب شرب پایدار مریوان تأمین شود.

وی به بهره‌برداری از سد زریبار در سال ۱۳۷۴ اشاره کرد و گفت: احداث این سد در راستای حفظ اکوسیستم دریاچه و افزایش حجم مخزن زریبار از ۳۰ میلیون به ۶۴ میلیون مترمکعب بود و تأمین آب شبکه تعریف شده یک هزار و ۸۰۰ هکتاری در جنوب دریاچه نیز در جهت مدیریت کمی و کیفی، از دریاچه زریبار حذف و در قالب چهار هزار و ۶۰۰ هکتار پایاب سد گاران جای گرفت.

کد خبر: 57686
  تاریخ خبر : 1400/11/12
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/11/12
 مدیر روابط عمومی
 162