یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: افزایش بهره وری آب در بخش های مختلف؛ طرحی کارآمد برای جبران کسری مخزن سفره های آب زیرزمینی استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی:

افزایش بهره وری آب در بخش های مختلف؛ طرحی کارآمد برای جبران کسری مخزن سفره های آب زیرزمینی استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی با تأکید بر اینکه در مدیریت منابع توجه به بهره وری آب در بخش های مختلف بسیار مهم است گفت: بهای این کالای حیاتی به آن شکلی که باید باشد نیست البته بهای آب نه به معنای قیمت آن بلکه به معنای ارزش آب یعنی به ازای هرمتر مکعب آب چه کالا یا ماده خشکی تولید می شود و ارزش آب به ازای هر مترمکعب چقدر تمام می شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، عزت اله آمری گفت: استفاده و برداشت بیش از اندازه از منابع آبی سبب کاهش ظرفیت این منابع خدادای شده و تنها راه برون رفت از بحران کم آبی و خشکسالی اصلاح الگوی مصرف، مدیریت مصرف و بالا بردن بهره وری آب در بخشهای مختلف به ویژه در بخش کشاورزی است.

 آمری با اشاره به اینکه 90 درصد منابع آب در اختیار بخش کشاورزی است افزود: متأسفانه برداشت ها و مصارف بی رویه و خارج از ضوابط بخصوص در بخش کشاورزی سبب شده مصارف بیشتر از منابع در دسترس باشد و آب تجدیدپذیر ما  پاسخگوی مصارفمان نباشد این در حالی است  که متوسط بهره وری آب در این بخش حدود 30 درصد است که با این حساب حدود 60 الی 70 درصد منابع آب در بخش کشاورزی تلف می شود.

وی با اشاره به اینکه کاهش و تغییر نوع بارشها نیز از عوامل افت سطح سفره های آب زیرزمینی هستند ادامه داد: کاهش بارندگیها که خود از منابع تغذیه ای سفره های آب زیرزمینی محسوب می شوند عاملی است که سبب کسری مخزن سفره های آب زیرزمینی می شود به طوریکه تمام دشتهای استان در حال حاضر به جهت کاهش مخازن ممنوعه هستند یعنی بارگذاری جدید یا آب جدیدی برای بخشهای کشاورزی تخصیص داده نمی شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی افزود: از طرفی دیگر  تغییر نوع بارشها نیز در این امر تآثیرگذار است چرا که عموماً بارشها تبدیل به باران شده است و ما در زمستان پوشش برفی نداریم و همین تغییر نوع بارش ها سبب شده که تغدیه سفره های آب زیرزمینی مناسب نباشد و از طرفی برداشت بی حد و اندازه از سفره ها سبب شده متوسط کسری مخزن سالیانه در دشتهای استان به حدود 200 میلیون مترمکعب برسد یعنی در طول یکسال سطح سفره های آب زیرزمینی به این میزان کاهش پیدا کرده و دیگر جبران نخواهد شد.

وی همچنین گفت: گرمی هوا در زمستان نیز باعث می شود چاههای کشاورزی زودهنگام روشن شود و همین امر نیز در ایجاد کسری مخزن هر چه بیشتر در سفره های آب زیرزمینی تآثیرگذار است.

 آمری با تآکید بر اینکه برای جبران این کسری ها راهکارهای لازم در سند سازگاری با کم آبی تدوین شده است خاطر نشان کرد: سندی به عنوان سند سازگاری با کم آبی توسط وزارت نیرو و با همکاری دستگاههای مرتبط یا ذینفع در موضوع آب در استان تدوین شده که به تصوب کارگروه ملی سازگاری با کم آبی نیز رسیده است  که در آن راهکارهای برون رفت از خشکسالی و جبران کسری مخازن سفره های آب زیرزمینی ارائه شده است.

وی افزود: در این سند که در هر سه بخش کشاورزی، صنعت و شرب اتفاق می افتد، هر یک از دستگاههای اجرایی برنامه هایی دارند که موظف هستند تا پایان برنامه هفتم این برنامه های سازگاری  را در استان اجرا کنند و نهایتاً نتیجه اجرای این برنامه های سازگاری با کم آبی باعث خواهد شد در سال 600 میلیون مترمکعب از مصارف کاهش پیدا کند یعنی با اجرای این برنامه ها  میلیون مترمکعب کمتر برداشت می کنیم تا بتوانیم سفره هایمان را به حد تعادل برسانیم.

 

کد خبر: 57699
  تاریخ خبر : 1400/11/12
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/11/12
 کمال آبادی
 114