یکشنبه, 6 آذر 1401
مشروح خبر :: کم آبی اصلی ترین مسئله در استان خراسان جنوبی است

کم آبی اصلی ترین مسئله در استان خراسان جنوبی است

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: کم آبی اصلی ترین مسئله در استان خراسان جنوبی است و بایستی به صورت ویژه به آن پرداخته شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، "علیرضا عباس زاده" در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان که با حضور نماینده مردم شهرستان های فردوس ، طبس،بشرویه و سرایان برگزار شد، خاطرنشان کرد: امروز یکی از مشکلات اصلی استان ،کشور و حتی جهان تأمین آب است.

وی تاکید نمود اجرای سند سازگاری با کم آبی در استان می بایست با حضور همه نقش آفرینان از جمله انجمن صنفی کشاورزی و دانشگاه و همکاری نهادهای ذیربط و بر اساس اولویت ها صورت پذیرد.

وی گفت: ما بایستی، سند چشم انداز داشته و بر اساس اولویت بندی ها حرکت کنیم و سند باید در مرحله عملیاتی مورد راستی آزمایی نیز قرار گیرد .

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، گفت: برای رسیدن به افق های هدف گذاری شده در سند سازگاری با کم آبی، باید شرایط موجود بهره برداران را نیز مد نظر قرار دهیم و به دنبال اجرای مواردی باشیم که کمترین اثر منفی و روانی را به همراه داشته باشد.

عباس زاده ادامه داد: اگر می خواهیم کشت گلخانه ای و هر نوع کشت دیگری را در استان ترویج نماییم باید ابتدا سیاست های تشویقی را در این خصوص اعلام نماییم تا مردم به انجام این نوع کشت ترغیب شوند لذا لازم است کارهای ترویجی در سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: ما باید تغییرالگوی کشت را در مورد محصولات بسیار آب بر در دستور کار قرار دهیم و در تولید محصولات کشاورزی در کنار آب بر بودن به توجیه اقتصادی آن نیز توجه داشته باشیم.

وی افزود: در تولید برخی از محصولات کشاورزی نظیر نهاده های دامی و... موضوع امنیت غذایی مطرح است که از اهمیت بسیار بالایی برای کشور برخوردار می باشد لذا در تأمین آنها هیچ گاه به سود و زیان آن محصول توجه نمی شود.

معاون استاندار از اهمیت سند سازگاری با کم آبی گفت و تصریح کرد: اگر سند سازگاری با کم آبی عملیاتی و قابل اجرا شود، می توان از ظرفیت نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی نیز در راستای تأمین منابع ملی مورد نیاز آن بهره برد.

عباس زاده اظهار داشت: ما باید با استفاده از ظرفیت کارگروه ها، طرح های قابل دفاعی را ارائه نموده و نتایج آن را در اختیار استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی قرار دهیم تا سهم ما را از منابع ملی ارتقاء دهند.

 در ادامه نماینده مردم شهرستانهای طبس،فردوس ،بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی، ضمن تایید اهداف نهایی طرح سند سازگاری با کم آبی، خواستار بازنگری در روشهای اجرا و پیاه سازی این طرح شد.

"حجت الاسلام نصیرایی" با تاکید بر جلب نظر و مشارکت کشاورزان به عنوان اصلی ترین بهره برداران از منابع آبی، گفت: معیشت کشاورزان مهمترین اولویت و دغدغه همه ما محسوب می شود و می بایست با روی آوردن به سمت آبیاری های نوین، تغییر الگوی کشت، خرید چاههای کم بازده در کنایر سایر برنامه های این طرح، علاوه بر حفظ  و مدیریت منابع آبی، درآمد و معیشت کشاورزان را مد نظر قرار داد تا دچار چالش نشود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی نیز در این جلسه، با اشاره به وضعیت منابع آبی استان، به ارائه گزارشی از جزئیات و روند اجرای سند سازگاری با کم آبی پرداخت.

"سعید سروری" با بیان اینکه با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی در سال آبی 99-98 ، میزان کسری مخزن دشتهای استان بهبود یافته و به میزان 101 میلیون متر مکعب رسید اما در سال گذشته به دلیل کاهش زیاد بارندگی و خشکسالی شدید میزان کسری مخزن دشتها به 125 میلیون متر مکعب افزایش یافت.

وی شاخص آسیب پذیری آبخوانها در استان را دو برابر میزان کشوری آن دانست و گفت: در حال حاضر 120 درصد از منابع آب استان برداشت می کنیم که بایستی برای حفظ منابع آبی، این مقدار را حداقل به 75درصد کاهش دهیم.

وی به وضعیت سدهای استان اشاره کرد و گفت در حال حاضر 75 درصد از حجم سدهای استان خالی است.

سروری هدف از تدوین سند سازگاری با کم آبی را مدیریت صحیح و یکپارچه منابع آب برشمرد و اظهار داشت: تلاش می شود در اجرای این طرح بدون کمترین آسیبی به معیشت کشاورزان، به اهداف نهایی آن که همان حفظ و صیانت از منابع آبی موجود است برسیم.

کد خبر: 57754
  تاریخ خبر : 1400/11/14
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/11/16
 مدیر روابط عمومی سایت
 167