چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: انعقاد تفاهم نامه همکاری در زمینه اجرای طرح داناب و گسترش سواد آبی در خراسان جنوبی

انعقاد تفاهم نامه همکاری در زمینه اجرای طرح داناب و گسترش سواد آبی در خراسان جنوبی

اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی در خصوص اجرای طرح دانش آموزی نجات آب (داناب) تفاهم نامه همکاری با شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی امضاءکرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، طرح دانش آموزی نجات آب (داناب) طرحی ‌ملی با هدف آموزش و ارتقاء آگاهی عمومی دانش آموزان مقطع متوسطه اول در زمینه مسائل و چالش های آب کشور است که با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش و شرکت های آب منطقه ای در سطح ملی و با تکیه بر مبانی علمی و به طور یکسان و هماهنگ در تمامی نقاط کشور اجرا می شود.

در این نشست که به صورت مجازی برگزار گردید،"سعید سروری" مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی،‌ با اشاره به نقش آموزش و ‌پرورش اظهارداشت: این طرح، طرحی موثر است زیرا دانش آموزان طیف وسیعی از جامعه را در برمی‌گیرند و تجربه نشان داده هر کجا که آموزش و پرروش به همراه دانش آموزان وارد عمل شده، کار نتیجه داشته است.

وی افزود : سال گذشته به دلیل کاهش بارندگی و بحران خشکسالی، سطح منابع آب زیرزمینی با افت شدید روبرو شد. منابع آب سطحی نیز به همین دلیل و همچنین برداشت بی رویه از رودخانه ها به منظور استفاده در مصارف کشاورزی باعث مشکلات زیادی در این زمینه گردید. بنابراین لزوم طرح گسترش سواد آبی و اجرای برنامه های دقیق طرح سواد آبی گام موثری در صیانت از منابع آبی استان است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی تاکید کرد:فرهنگ سازی و اطلاع رسانی جامع و دقیق در این حوزه می تواند تاثیرات مثبتی در مقابله با کاهش و بحران آب در استان و سازگاری با بحران خشک سالی پیش بینی شده در سال آینده داشته باشد.

در ادامه محمدعلی واقعی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی افزود : بحث مدیریت آب در تمام جنبه های مختلف زندگی تاثیر گذار بوده و مهمترین مسئله مدیریت مصرف، اصلاح الگوی کشت و درک درست و فهم کامل از مسئله و مدیریت کارآمد توام با تلاش است.

وی افزود : آموزش و پرورش یک بستر مناسب در اجرای طرح سواد آبی است و ارزیابی دقیق از وضعیت اجرای این طرح در سال های گذشته می تواند مبنای ارزیابی در اجرای این پروژه و تغییر الگوی مصرف باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه شهروندی که درست تربیت شود در تمامی مسائل خود را متعهد و مسئول می داند، تصریح کرد: همه سازمان‌ها در کنار فعالیت اصلی خود یک ماموریت فرهنگی نیز دارند و باید در این راستا آموزش و پرورش را یاری کنند.

واقعی اضافه کرد : از جمله موضوعات مدنظر در این تفاهم ‌نامه، بهره گیری از توان، تجربیات، امکانات حضوری و مجازی و ظرفیت ‌های آموزشی و فرهنگی آموزش و پرورش برای آگاهی بخشی به کودکان و نوجوانان درباره ارزش آب و اهمیت مدیریت مصرف بهینه این نعمت الهی است.

لازم به ذکر است طرح دانش آموزی نجات آب (داناب) طرحی ملی است با هدف آموزش و ارتقاء آگاهی عمومی دانش آموزان مقطع اول متوسطه در زمینه مسائل و چالش های آب کشور که با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش و شرکت های آب منطقه ای در سطح ملی و با تکیه بر مبانی علمی و به طور یکسان و هماهنگ در تمامی نقاط کشور اجرا می شود.

کد خبر: 57770
  تاریخ خبر : 1400/11/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/11/16
 مدیر روابط عمومی سایت
 262